son dakika haberleri

Avrupalı liderler Brüksel’de bir araya geliyor

Avrupa birliği üye ülkelerin liderleri Brüksel’de bir araya gelerek Toplantıda ticaret, göç, Kuzey Kore, Türkiye, dijital vergicilik, savunma ve güvelik, Brexit konuları ele alıyor.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Avrupalı liderler Brüksel’de bir araya geliyor
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 19.10.2017  22:08:00 eklendi.

Avrupa birliği üye ülkelerin liderleri yaşanan son gelişmeleri ele almak üzere Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya geliyor. Toplantıda ticaret, göç, Kuzey Kore, Türkiye, dijital vergicilik, savunma ve güvelik, Brexit konuları ele alınıyor.


Toplantı öncesinde basın mensuplarına kısa değerlendirme yapan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Avrupa Konseyinde birlik mesajları verilecek” dedi.


Merkel: "Türkiye’yi konuşacağız"

Basın mensuplarına açıklamada bulunan Angela Merkel, “Türkiye’yi konuşacağız. Bu konunun iki nedenle gündeme alınmasını istiyorum. Birincisi, demokratik değerlerimiz ve Türkiye’deki gelişmeler oldukça negatif. Sadece Almanların tutuklanması noktasında değil, Türkiye’de hukukun üstünlüğü kötü yönde ilerliyor” dedi.


Yaşanan gelişmeler noktasında kaygılı olduğunu kaydeden kaygılı olduğunu kaydeden Merkel, “Üyelik öncesi fonların azaltılması için baskı yapacağım. Avrupa Birliği’nin bu konuda aynı fikirde olduğunu düşünüyorum. Türkiye’nin mülteciler konusunda çok iyi iş yaptığı söylemeliyim. AB-Türkiye anlaşması kapsamında yükümlülüklerimiz var. Taahhüt ettiğimiz 3 milyar euroya ek olarak önümüzdeki yıllarda 3 milyar Euro vermeye söz verdik. Bu szümüzün arkasında durmamız gerek. Bu yardım zor şartlarda yaşayan sığınmacılara yardım amaçlı verildi” dedi.


Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ise “Pazartesi günü Kuzey Kore’ye yaptırımların arttırılmasını kabul ettik. Bunun, barışçıl müzakereler sağlamasını umuyoruz” dedi.


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler