son dakika haberleri

Anonim Ve Limited Şirketler Hakkında Merak Edilenler

Yönetim şekli her ne kadar fazla karışık olmasa da şahıs şirketi kadar da basit olmayan limited şirketler; bir ya da daha fazla sayıda gerçek ya da tüzel kişi tarafından kurulabiliyor. Limited şirket kurmak için;

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Anonim Ve Limited Şirketler Hakkında Merak Edilenler
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 03.12.2020  15:09:00 eklendi.

Yönetim şekli her ne kadar fazla karışık olmasa da şahıs şirketi kadar da basit olmayan limited şirketler; bir ya da daha fazla sayıda gerçek ya da tüzel kişi tarafından kurulabiliyor. Limited şirket kurmak için;

 

·         İkametgah belgesi

·         Kimlik fotokopisi

·         Kira sözleşmesi

·         Şirketin belirlenmiş olan ünvanı

·         Şirketin belirlenmiş sermaye tutarı

·         Ortakların sahip olduğu sermaye oranı

·         Şirketin belirlenmiş temsilcisi

 

Kararlaştırılıp, ilgili evraklar hazırlandıktan sonra; kuruluş evrakları Mali Müşavir’e teslim ediliyor ve Mali Müşavir ile birlikte şirketin ana sözleşmesi hazırlanıyor. Ticaret Odası kaydı yapıldıktan sonra Mali Müşavir, kendisine verilmiş olan vekalet ile birlikte vergi kaydını yapıyor. Limited şirket kuruluşu maliyeti yaklaşık olarak 2.500-3.000 TL aralığında değişiyor. Bununla birlikte limited şirket kuruluş masrafları; yapılacak işe, ortak sayısına, müdür sayısına, sermaye tutarına ve kira tutarına bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor. 

 

Limited şirketlerde en fazla ortak sayısı 50 olabiliyor. Çok ortaklı limited şirketler sonradan ortak sayısının azalması ile tek ortaklı yapıya dönüşebiliyorlar. Bununla birlikte ortak sayısının bire düştüğü durumlarda, bu sonucu doğuran işlem tarihinden itibaren 7 günlük süre içerisinde müdürlere yazılı şekilde bildirilmesi; müdürlerin bu bildirimi aldıkları tarihten itibaren 7.günün sonuna kadar şirketin bundan sonra tek ortaklı olduğunu, ortağın ismini, vatandaşlığını ve yerleşim yerini tescil ve ilan ettirmeleri gerekiyor. Aynı yükümlülük şirketin tek ortak ile kurulduğu durumlarda da geçerli olup gerekli tescil ve ilan işlemlerinin yapılmaması durumunda doğacak zararlardan doğrudan müdürler sorumlu tutuluyorlar. Limited şirketler için kayıtlı sermaye sistemi uygulanmıyor. Limited şirket kurmak için ortakların minimum 10.000 TL değerinde başlangıç sermayesi taahhüt etmeleri gerekliliği bulunuyor.

 

Anonim Şirket Kurmak İçin Neler Gereklidir?

 

Bir ya da birden çok gerçek ya da tüzel kişi tarafından kurulabilen anonim şirket; kuruluş işlerinin yanı sıra tabi olduğu yasak prosedürler açısından da zorlu ve karışık süreçleri olan bir şirket türü olarak biliniyor. Orta ve büyük ölçekli işletmeler için tavsiye edilen anonim şirketlerde yasal ve mali riskler diğer şirket türlerine göre daha yüksek oluyor. 

 

Anonim şirket kurmak için gereken asgari sermaye tutarı 50.000 TL olup sermaye tutarının dörtte birinin bankada bloke edilmesi gerekiyor. Şirketin açılış işlemlerinin tamamlanmasının ardından bloke edilen tutar çekilebiliyor. 

 

·         İkametgah belgesi

·         Ortakların kimlik fotokopisi

·         Kira sözleşmesi

·         Şirketin belirlenmiş ünvanı

·         Belirlenmiş olan sermaye tutarı

·         Şirketin belirlenmiş temsilcisi

·         Sermaye tutarının dörtte birinin bloke edildiğine dair banka yazısı

 

Belirtilen evrakların hazırlanmasının ardından anonim şirket kurmak için gerekli süreçlere başlanabiliyor. Kuruluş evraklarının Mali Müşavir’e teslim edilmesinin ardından limited şirket kuruluşunda olduğu gibi, mali müşavir ile birlikte şirket ana sözleşmesi hazırlanıyor. Ticaret Sicili Müdürlüğü’nden alınan randevuyla Ticaret Odası kaydı tamamlanıyor. Bunun ardından mali müşavir, şirket adına kendisine verilen vekaletname ile vergi kaydını oluşturuyor. 

 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın iznine tabi olarak kurulan anonim şirketlerde; şirketin kuruluş tarihinden itibaren 30 gün içerisinde, şirketin bulunmakta olduğu ofisin ilgili Ticaret Sicili Müdürlüğü’ne tescili ve Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde ilan edilmesi gerekiyor. Ticaret Sicili Müdürlüğü’nde şirketin tescil edilmesi ile birlikte şirket tüzel kişiliğini kazanmış oluyor. Yapılacak işlemlerde imza sirküleri gerekebileceğinden şirket genel müdürünün imza örnekleri ile birlikte noterde imza sirkülerinin hazırlanması gerekiyor. Ayrıca yasal zorunluluğu olan defterlerin de, tescilin yapıldığı gün noterde tasdik edilmesi dikkat edilmesi gereken konular arasında yer alıyor. 

 

Limited Şirket İle Anonim Şirket Arasındaki Farklar Nelerdir?

 

Anonim şirketlerde hisse devri daha kolay olup yasal prosedürler sayesinde son derece hızlı bir şekilde tamamlanabiliyor. Limited şirketlerde ise hisse devri daha uzun soluklu bir süreç haline geliyor. Limited şirketler menkul kıymet çıkaramamakla birlikte anonim şirketler menkul kıymet çıkarıp halka açılabiliyorlar. Bunun yanı sıra bankacılık ve sigortacılık gibi iş kollarında faaliyet gösterebilmek için anonim şirket olma zorunluluğu bulunuyor. Anonim şirketler bir ya da birden fazla ortak ile kurulmakta olup anonim şirketlerin sermayesi; para ya da mal varlığı olarak koyulabiliyor. Anonim şirketin kuruluşu esnasında sermaye olarak taahhüt edilen rakamın dörtte birinin tescilden önce yatırılması, kalan rakamın ise tescilden sonraki 24 ay içerisinde ödenmesi zorunluluğu bulunuyor. Şirket kuruluşu esnasında ihtiyaç duyulan minimum sermaye miktarı açısından limited şirket avantajlı olmakla birlikte ortaklar sorumluluğu da sınırsız kabul ediliyor. Anonim şirketlerde ise ortakların sorumlulukları koydukları sermaye kadar oluyor. 

 

İzmir muhasebe hizmetleri açısından şirketlere farklı alternatifler sunmakla birlikte; şirketlerin ve işletmelerin bu hizmeti alırken işleri ile ilgili problemleri doğru analiz edip çözümler sunabilecek, vergi planlaması süreçlerinde yardımcı olabilecek, bilanço ve gelir tablosu hakkında detaylı bilgilendirme yapabilecek kişi ya da kurumlarla çalışmayı tercih etmeleri işlerinin aksaksız yürümesi noktasında büyük önem taşıyor. 
Ekonomi |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler