son dakika haberleri

Akdamar'a Candamarı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminin asrın projesi olarak nitelendirilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) tatlı su taşıma projesinin küçük bir benzeri Akdamar Adası’na uyarlanıyor.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Akdamar'a Candamarı
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 06.04.2018  17:03:00 eklendi.

25 Nisan 2018’de ihalesi yapılacak olan proje ile yüz bini aşkın ziyaretçisi olan ada, susuzluktan kurtulacak ve yılın her mevsimi yeşil kalacak.


Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu’nun girişimleri sonucu hayata geçirilecek olan proje kapsamında 27 kilometrelik içme suyu hattı çekilecek. Bu hattın 3.8 kilometresi ise gölün altından geçecek. Yaklaşık olarak 4.5 Milyon TL yatırım bütçesi ile gerçekleştirilecek olan projenin 2018 yılında tamamlanması hedefleniyor. Ayrıca proje sayesinde sahilde bulunan villalara, Dokuzağaç Mahallesi ve Gevaş İlçe Jandarma Komutanlığına da su temin edilecek. 


 “AKDAMAR’A CANDAMARI OLACAK BİR PROJEYE İMZA ATTIK”


Gevaş ilçesinde bulunan ve üzerindeki tarihi Ermeni Kilisesi ile büyük öneme sahip olan Akdamar Adasının kent tarihi için önemli bir değer olduğunu belirten Zorluoğlu, “Akdamar Adası eşsiz güzelliği ve tarihi dokusu sayesinde her yıl yurt içi ve yurt dışından 10 binlerce ziyaretçiyi ağırlayan önemli turistik alanlarımızdan bir tanesidir. Sadece geçen sene 120'bine yakın ziyaretçi adamızı ziyaret etti.  Yarım saatlik bir tekne turunun ardından ulaşılan adamız yaz ve kış aylarında sunduğu görsel şölenle ziyaretçilerine doyumsuz hazlar yaşatıyor. Ancak Mart ayından itibaren yeşillenen, Nisan ayından itibaren de badem ağaçlarının çiçek açmasıyla süslenen Akdamar Adası maalesef Haziran ayının sonlarına doğru yeşilliğini yavaş yavaş kaybetmekte ve adeta çölleşmektedir. Bizler büyüklerimizin doğaya, tarihe ve inanca gösterdiği duyarlılıktan da yola çıkarak, Akdamar Adamıza candamarı olacak bir projeye imza attık. İnşallah 27 Nisan’da da ihalesini yapacağız” dedi. 

 


 

“PROJE SAYESİNDE ASIRLIK BADEM AĞAÇLARI KURTULACAK”


Adanın yeşil kalmasını sağlamak ve yıl içerisindeki ziyaretçi sayısını artırmak amacıyla Kıbrıs modeli bir çalışma yapmaya karar verdiklerini aktaran Zorluoğlu, şunları söyledi:

“Projemiz büyük bir heyecanla karşılandı. Bizler Van Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) marifetiyle gerçekleştireceğimiz bu proje ile hem doğaya hem inanca hem de tarihe verdiğimiz önemi de bir kez daha ortaya koymuş olacağız. Biliyorsunuz buradaki badem ağaçlarının büyük bir kısmı asırlık ve endemik türlerdir. Cumhuriyet öncesinde dikilmiş olan bu asırlık ağaçlar da projemiz sayesinde kurtulmuş olacaklar. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Hükümetin özel destekleri ile hayata geçirilecek olan Akdamar Adası’na su hattı çekilmesi projesinin de kentimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”


Gevaş |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler