son dakika haberleri

Akaryakıtta büyük kavgada söz patronda

Akaryakıtta, dağıtım şirketleri ile 13 bin dolayında bayi arasında satılan her birim motorin ve benzinden alacaklara paya ilişkin kar kavgasında sektörün patronu Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) önemli bir hamle yaptı.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Akaryakıtta büyük kavgada söz patronda
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 15.05.2019  14:07:00 eklendi.

 Akaryakıt dağıtım sektöründe kar payı kavgası devam ediyor. Bayiler; enflasyonun, elektrik, doğalgaz ve işçilik maliyetlerinin arttığını, buna karşılık gelirlerinin ve paylarının (sattıkları her litre akaryakıttan aldıkları payın) düştüğünü belirtiyor. Daha önce yarı yarıya ya da buna yakın olan pay dağılımı, dağıtım şirketi lehine bozuldu. Halen, dağıtım şirketi+ bayi payı her litre benzinde 70 kuruşlar düzeyinde bulunuyor.


Akaryakıt bayilerinin oluşturduğu dernekler, bu sorunu, değişik yollarla enerji yönetimine ve siyasilere taşıdı.


EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz da seçim öncesinde Ankara’da akaryakıt sektörünün temsilcileriyle bir araya geldi. Bayiler ve dağıtım şirketleri taleplerini, görüş ve önerilerini aktardı. Sektörde yaşanan ekonomik sorunlar konuşuldu.


Peki, bayiler ne istiyor? Bayiler, öncelikle sattıkları her litre benzin ya da motorinden aldıkları payın artırılmasını istiyor. Dağıtım şirketlerinden bu konuda daha “adil” ve “eşitlikçi” bir yaklaşım bekliyorlar.


Finansal promosyonların kaldırılmasını talep ediyorlar. Promosyonların getirdiği mali yükün önemli bölümünün bayilerin üzerinde olduğu görüşünü dile getiriyor.


Dağıtım şirketleri ne istiyor? Dağıtım şirketleri, Türkiye’nin akaryakıtta gerek fiyat gerekse de kar payları konularında Avrupa’yı esas aldığını anımsatarak, marjların ya da kar paylarının Avrupa’nın çok gerisine düştüğünü, bu nedenle azalan payın tarafları memnun etmediğini belirtiyor. Dağıtım şirketleri de bankaların aracılık ettiği sadakat kart dışındaki finansal promosyonların kaldırılmasını istiyor. Bunun, sadece bankalara kazandırdığını, sektöre olumlu etkisi olmadığını belirtiyor.


KRİTİK HAMLE


EPDK, sektördeki oyuncuları karşı karşıya getiren “kar payları” konusunda harekete geçti. Dağıtım şirketlerinden, gelir-gider, pay dağılımı ve harcamalarına ilişkin verileri istedi. Bu çalışma kapsamında dağıtım şirketleri ile bayi paylarında düzenleme yapılacak. Dağıtım şirketleri, öngörülenin altında bayilerine pay veremeyecek. Bazı bayilerin sık sık gündeme getirdikleri mağduriyetleri giderilmiş olacak.


Pay oranları belirlenirken, “adil” bir oranın hesaplanması amacıyla dağıtım şirketleri ile bayiler arasında imzalanan özel bazı sözleşmeler, tazminatlar, harcamalar, kampanyalar ve diğer masraflar dikkate alınacak.


HABERTÜRK- OLCAY AYDİLEK


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler