son dakika haberleri

Adil Gür açıkladı: Oran giderek artıyor

A&G şirketinin gerçekleştirdiği araştırmaya göre, eğitim seviyesi yükseldikçe, ‘İstikrar için evet diyeceğim’ diyenler hızla artıyor.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Adil Gür açıkladı: Oran giderek artıyor
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 26.03.2017  23:59:00 eklendi.

Araştırma,  11-13 Mart  2017 günleri Türkiye genelinde 7 coğrafi bölgede, 42 ilde, 126 mahalle  köy ve belde de, 18 yaş ve üstü 2.946'si kadın, toplam 5.912 denekle, hanede yüz yüze görüşme metoduyla yapıldı. 


Milliyet'in derlediği habere göre; Araştırma sonuçları gerek sahada, gerekse bilgisayar ortamında çeşitli kontrollere tabi tutulmuş, elde edilen bulguların tutarlılığı gözlemlendi.


Araştırma sonuçlarında EVET diyenlerin ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan EVET dediği için EVET diyeceğim, İstikrar için ve Darbe ve Terörle daha etkin mücadele için EVET diyeceğim dediğini görüyoruz.


HAYIR diyeceğim diyenlerin ise ‘Yeni sistem tek adamlığa neden olur!' ve ‘Parlamenter sistem Türkiye için daha uygun‘ cevapları ilk 2 sırada. HAYIR gerekçeleri içerisinde; ‘Ülke bölünür, Rejim değişir ve Erdoğan karşıtlığı' önemli oranda yer tutuyor. 

 

 

Eğitim yükseldikçe istikrar için ‘Evet diyeceğim' diyenler hızla artıyor


Eğitim seviyesi düştükçe, Cumhurbaşkanı Evet dediği için, Darbe olmaması için cevapları ; 


Eğitim seviyesi yükseldikçe Ülkede istikrar için, çift başlılık olmaması için, Parlamenter Sistemle artık işler yürümediği için cevapları ortalamanın üzerine çıkmakta.


Yaş yükseldikçe Erdoğan evet dediği için evet diyeceğim diyenlerin oranı artıyor.


Yaş ortalaması yükseldikçe Cumhurbaşkanı Evet dediği için, darbe olmaması için cevapları ; 

Yaş ortalaması düştükçe Çift başlılık olmaması için, Parlamenter Sistemle artık işler yürümediği için cevapları ortalamanın üzerinde söylendi. 


Parti tercihlerine göre neden hayır? (Referandumda hayır diyeceğim diyenler)

 

 

Birden çok cevap verilebildiği için cevaplar  %100'den fazladır. 


 

Cumhurbaşkanı Erdoğan sahaya çıktı, Erdoğan için evet diyeceğim diyenlerin oranı arttı. Neden evet?

 

 

(Birden çok cevap verilebildiği için cevaplar  %100'den fazladır.)  İki ay öncesine göre ‘Cumhurbaşkanı ERDOĞAN EVET dediği için, Ülkemizde Darbe olmaması için EVET diyeceğim' diyenlerde bir artış, Ülkede istikrar için EVET, Çift başlılık olmaması için EVET diyeceğim diyenlerde bir düşüş  görülmekte.


 

Eğitim seviyesine göre neden hayır?

 

 

Ak Parti'liler Erdoğan evet dediği için evet diyeceğim, MHP'liler ise istikrar için, terörle daha etkin mücadele için evet diyeceğim cevaplarını daha fazla söylüyor!


 

Ak Parti'liler Erdoğan evet dediği için evet diyeceğim, MHP'liler ise istikrar için, terörle daha etkin mücadele için evet diyeceğim cevaplarını daha fazla söylüyor!

 

 

Kadınlar Erdoğan için, erkekler ise istikrar için cevaplarını daha fazla söylemişlerdir!


Kadınlar; Cumhurbaşkanı Erdoğan Evet dediği için, Ülkede darbe olmaması için ve Terörle daha iyi mücadele edilmesi için cevaplarını; 


 

Erkekler; Ülkede istikrar için, Çift başlılık olmaması için ve Parlamenter Sistemle artık işler yürümediği için Evet diyeceğim cevaplarını ortalamanın üzerinde söylemiştir. 

 


SEÇİM ÖZEL |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler