son dakika haberleri

AB 'akrilamid' maddesine savaş açtı

Avrupa Birliği Komisyonu, hazır gıda üretiminde kullanılan ve kansere neden olan akrilamid maddesinin yeni gıda düzenlemesinde kullanımının azaltılmasına karar verdi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
AB 'akrilamid' maddesine savaş açtı
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 22.11.2017  13:57:00 eklendi.

 Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, hazır gıda üretiminde kullanılan ve kansere neden olan "akrilamid" maddesiyle mücadelesini sertleştirdi. Özellikle, patates kızartması, cips, bisküvi ve benzeri gıdaların üretiminde kullanılan "akrilamid" (acrylamid) kimyasal maddesi insan sağlığı için zararlı olduğundan AB Komisyonu yeni gıda düzenlemesinde kullanımının azaltılmasına karar verdi.

 

AB, 2018 yılının ilkbaharından itibaren gıda üreticileri için kavrulmuş, pişmiş ve kızartılmış ürünlerdeki tartışmalı "akrilamid" kimyasalının içeriğini azaltan koşulların geçerli olacağını duyurdu. "Akrilamid" genel olarak kavurma, fırınlama veya kızartma sırasında, özellikle patates, un ve kahve gibi nişasta içeren gıdaların üretiminde kullanılıyor. Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde, "akrilamid" maddesine bağlı kanser riskinde artışın belirlenmesinin ardından Dünya Sağlık Örgütü, üye ülkelere bu kimyasalın kontrol altında kullanılması konusunda uyarıda bulundu. Ayrıca, belli dozlara çıkıldığında, "akrilamid" maddesinin insan ve hayvan sinir sisteminde zehirlenme etkisi yaptığı da belirtildi.

 


Dünya |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler