son dakika haberleri

AB’den Facebook'a rekor ceza

Avrupa Birliği’nin (AB), WhatsApp'ın satın alınması sürecinde yanlış ve yanıltıcı bilgiler verdiği gerekçesiyle Facebook'a 110 milyon Euro para cezası kesti.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
AB’den Facebook'a rekor ceza
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 18.05.2017  13:13:00 eklendi.

AB, Facebook'a WhatsApp'ın satın alınması sürecinde verdiği bilgilerin yanlış, hatalı ve yanıltıcı olduğu gerekçesiyle tarihi bir ceza kesti.

 

AB Komisyonu'ndan yapılan açıklamaya göre Facebook'a 110 milyon Euro ceza kesildi.

 

Facebook, WhatsApp uygulamasını 2014 yılında yaklaşık 22 milyar dolara satın almıştı. Şirket, WhatsApp’ı satın aldığında AB düzenleyici kurumuna kişisel verileri toplamayacağı, iki şirket arasında paylaşmayacağı ve kullanıcı hesaplarını birleştirmeyeceği yönünde taahhütlerde bulunmuştu.

 

Ancak, WhatsApp ağustos ayında gerçekleştirdiği politika değişikliğiyle telefon numaraları, profil isimleri gibi çeşitli kullanıcı verilerini ana firma Facebook'la paylaşmaya başlamıştı.

 

Facebook’a resmi suçlama

 AB Komisyonu, geçen aylarda Facebook'a 2014 yılındaki birleşme değerlendirmesi sürecindeki ilk açıklamalarının tersi yönde hareket ettiği ve AB düzenlemelerine aykırı davrandığı gerekçesiyle resmi suçlama yöneltmişti.

 

Facebook'un AB Komisyonu'na verdiği yanıtların ve yaptığı açıklamaların yeterli görülmemesiyle şirkete 110 milyon avro para cezası uygulanması kararlaştırılmış oldu.

 

Avrupa'da faaliyet gösteren büyük ölçekli şirket birleşmeleri veya satın almalarını denetlemelerini AB Komisyonu yapıyor. AB Komisyonu, bu incelemelerde rekabete aykırı bir durum olup olmadığını değerlendiriyor. (RUDAW)


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler