son dakika haberleri

Kapı Hidroliği

Kapı hidroliği, kapı kapatıcısı olarak da bilinen, kapıyı kontrollü bir şekilde kapatmaya yarayan mekanizmadır. Rüzgar ve benzeri sebeplerden çarpmaların oluştuğu cam kapılarda özellikle kullanılması gereken mekanizmalardır.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Kapı Hidroliği
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 20.10.2020  09:06:00 eklendi.

  Kapı hidroliği, kapı kapatıcısı olarak da bilinen, kapıyı kontrollü bir şekilde kapatmaya yarayan mekanizmadır. Rüzgar ve benzeri sebeplerden çarpmaların oluştuğu cam kapılarda özellikle kullanılması gereken mekanizmalardır. Kalabalık ortamlarda sürekli açılıp kapanan kapılar ortamın ısı oranını bozabileceğinden, özellikle ofis ve benzeri yerlerin kapılarına bu hidrolikler monte edilerek ortam ısısı muhafaza edilmeye çalışılır. Genellikler gümüş renkte çok çeşitli seçeneklerle üretilen kapı hidroliklerinin,  birçok kapı üreticisi tarafından satışa sunulan yedek parçalar olduğu söylenebilir.

 Kapı Hidroliği Modelleri

 Konferans salonu, toplantı odaları, bankalar, cafeler, restoranlar, okullar ve benzeri birçok toplu kullanım alanlarında kullanılan kapı hidrolikleri genellikle kapı üstlerine yerleştirilen modellerdir. Kapı üreticileri tarafından, her ne kadar çarpma engelleyici üst yaylar ve ağır kapıları itmeye yardımcı itme yayları gibi farklı yedek malzemeler üretilse de, en çok kullanılan kapı malzemeleri hidroliklerdir. Kapı hidrolikleri ayarları sabitlenebilen, böylelikle olası kazalar önlemeye yarayan fonksiyonel malzemelerdir. İstenmeyen bir çarpma anında ya da rüzgar durumlarında özellikle cam kapıların çarpıp kırılma riskleri olduğunda bu mekanizmalar sayesinde kapılar hızla kapanmaktan ve çarpma riskinden kurtulmuş olur. Bu sebeple cam kapı hidroliği ve stoplu kapı hidroliği en çok tercih edilen modellerdendir.

 Kapı Hidroliği Montajı

Kullanılacağı kapıya göre montaj farklılığı gösterebilecek olan kapı hidrolikleri genellikle kapı üzerine monte edilir. Ancak kimi kapı hidrolikleri kapı altında oluk açılarak da monte edilebiliyor. Bu sebeple kapı hidrolikleri için tek bir montaj seçeneği verilemiyor. Kapı hidrolikleri genellikle kapı ağırlığına göre seçildiğinden montajı yapılırken de hidrolik ayarlarının çok iyi yapılması gerekiyor. Örneğin, açılma ve kapanma ayarları iyi yapılmaz ise kapıların açılma ve kapanma hızları değişkenlik gösterebiliyor. Bu nedenle hidrolik montajı yapılırken bu ayarları da iyi bilmek gerekiyor. Birçok farklı markada, farklı boyutta ve ağırlıkta kapılar için üretilen hidrolikler arasından maksimum performans gösterecek bir ürünü seçmek büyük önem taşıyor.

 Kapı Hidroliği Fiyatları

 Kapıların çarpmadan kapanmasına yarayan kapı hidroliği fiyatları, ürünün boyutuna ve fonksiyonlarına göre değişiklik gösteriyor. Hidrolik fiyatları aynı zamanda ürünün markası, türü, üretimde kullanılan malzemelerin kalitesi gibi değişkenlere göre de farklılık gösterebiliyor. Elektrikli kapı hidrolikleri standart kapı hidroliklerine göre daha yüksek fiyatlarda listelenebiliyor. Aynı zamanda standart bir kapı hidroliği itme ve çekme yaylarına göre daha farklı fiyat aralıklarında olabiliyor. Hidroliklerin fiyatlarını kullanılacakları kapının ağırlığı da belirliyor. Son olarak fiyatları hidrolik üzerinde yer alan güç ayarları da etkiliyor. 2 ayarlı bir hidrolik fiyatı ile 5 ayarlı hidrolikler arasında fiyat farkına mutlaka rastlanıyor.


A-Haber |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler