son dakika haberleri

Kedi Kumu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Kedi Kumu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 20.11.2019  16:25:00 eklendi.

 Kedimize kedi kumu seçerken yaparken dikkat etmemiz gerekenler; minik dostlarımız tuvaletlerini yaparken ayaklarının altında ince kedi kumu olduğunda daha rahat ve huzurlu hissettiklerini söyleyebiliriz. Seçeceğniz kedi kumu ne kadar ince olursa minik dostunuz tuvalet ihtiyacını bir o kadar konforlu giderecektir.

 

Ancak dikkat etmeniz gereken bazı farklar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları kedinizin cinsidir, kedi cinsi örneğin; Scottish Fold cinsi kediler kalın taneli kumları tercih etmektedir. Bunun nedeni patisi geniş ve büyük olan minik dostlarımızın ince taneli kumlarda rahat edememesidir. Kısaca; kedi kumu seçimi yaparken minik dostumuzun boyutuna ve fiziksel özelliklerine dikkat etmemiz gerekmetedir.


Bakımı En Rahat Kedi Kumu

Kedinizin bakımına eğer çok vakit harcıyorsanız; Sizin için önerimiz topaklaşan kumlardır. Topaklaşan kedi kumlarını kullanarak dostunuzun hem idrarını hemde dışkısını kürek yardımıyla kolay hızlı bir şekilde atabilirsiniz. Bizim önerimiz topaklaşan kedi kumlarını yetişkin kedilerde kullanmanız; çünkü meraklı yavru kediler topaklanan kumları yanlışlıkla yutabiliyor ve bu durum minik dostlarınız ciddi problemlere yol açabiliyor.


Yavru kedi kumu

Yavru kediler için ideal kum kalın taneli veya doğal kumlardır. Kalın taneli, topaklanma yapmayan veya tozsuz kedi kumları minik yavrularınız için alınabilecek en iyi kumlardandır. Diğer bir seçenek ise doğal kedi kumudur, doğal kedi kumu seçilmesi nedini şudur; yavru kediniz kedi kumunu yutsa bile bu kumlar doğal olduğu için zehirlenmelerini engellemektedir.Kristal Kedi Kumu

Kristal kedi kumları hijyen açısından ve kolay temizleme açısından kedi kumu tercihleri arasında üst sırada yer almaktadır. Ancak içerdiği kanserojen maddeler sebebiyle kristal kedi kumları uzmanlar tarafından kullanılması pek önerilmemektedir.


Çam Paleti Doğal Kedi Kumu

Eğer kedimde doğal kum kullanılsın istiyorsanız tercihiniz doğal çam paleti kumlar’dan yana olmalıdır. Doğal çam paleti kedi kumu kanserojen ve kimyasal barındırmadığı için kedinizin sağlığına herhangi bir zarar vermeyecektir. Ancak bazı olumsuz yönleride bulunmaktadır, temizliği zor olup, sıvı ile temasta dibe çökebilir bu durumdan kediniz pek hoşnut olmayabilir.


Kil Kedi Kumu

Beyaz, gri, pembe kil kedi kumu en çok tercih edilen kedi kumları arasındadır. Özellikleri; idrarı ve dışkının nemini emer, dışkı kümeleri kolaylıkla tuvalette dökülebilir. Her ne kadar ürün açıklamasında bunu yapabileceğiniz söyleniyor olsa bile, killi kedi kumlarını tuvalete dökmeyin.


Ağaç ve Lif Bazlı Kedi Kumu Seçimi

Ağaç, lif bazlı kedi kumları kâğıt hamuru ve kâğıt endüstrisinin bir yan ürünüdür. Nemi emince topaklanan kum genleşir ve çevreye zarar vermeden toprakta çözünür. Hindistan cevizi ya da çim gibi malzemelerden yapılan ürünler çok emici dir ve sıklıkla değiştirilmesi gerekmektedir. Lif ya da ağaç bazlı kumlara genellikle koku gidericiler eklenmektedir ve bu minik dostunuz kedinize rahatsız edici gelebilir.


PisyCat Okyanus Esintsi Tozsuz Topaklaşan İnce Kedi Kumu

PisyCat kedi kumları bentonit madeninin işlenmesi ile elde edilmiştir.

Hızlı topaklaşır koku yapmaz idrarla ıslanan kum ortama koku salar. Kokudan irrite olan kumlar için idealdir. Koku kum ıslanmadığı sürece yayılmaz.Farklı aromalarda aynı kalınlıkta diğer PisyCat kedi kumlarını tercih edebilirsiniz. Kötü kokuları doğal bir şekilde giderir ve kediniz için hijyenik, güvenli bir ortam oluşturur. Hamile kadınların kedi dışkısıyla temas etmemesi tavsiye edilir. Bu ürün insanlar ve hayvanlar için tehlikeli maddeler içermez. Bentonit esaslı ve aromalı topaklaşan kedi kumu. Yüksek verimli ve topaklaşan bentonit. 5 L'lik paketin kullanım ömrü 20 gündür. Bentonit esaslı %100 doğal mineral kedi kumu. Maksimum hijyen. Uzun ömürlü, hoş aromalı kedi kumudur. Kabı 5 cm yükseliğinde kum ile doldurunuz. Daha uzun ömürlü olması için topakların her gün kaptan alınması ve eksilen kumun tamamlanması önerilir. Ürün tamamen kullanıldığında hijyen koşulları ortadan kalkar. Kabı ılık su ve sabunla temizleyiniz. Ardından ellerinizi yıkayınız. Tuvalete atmayınız. Yerel kanunlara uygun çöplere boşaltınız.


Tekrar Kullanılabilen Emici Olmayan Kedi Kumu

Topak haline getirilmiş ve parafin ya da polistiren kaplanmış mısır sapından yapılmış kedi kumu, özellikle altında idrar toplayıcı bir bölüm olan kaplarda kullanılmalıdır. Çünkü idrar bu kumların arasından aşağıya iner. Evcil dostunuzun dışkıları alınır ve atılır. Bu kum en büyük özelliği tekrar kullanılmak üzere yıkanabiliyor olmasıdır.


Toprak Kedi Kumu Özellikleri

Kedinin en beğendiği doğal tuvalet ihtiyacını gideren üründür. Toprak kedi kumları hacimli olup ve doğada kolay kolay çözünmezler, şehirde kullanılmaya uygun değillerdir. Neyse ki, genç kediler erken çağlarda onlara sunulan diğer malzemeleri kullanmaya alışıp bu durumu kabullenirler.


A-Haber |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler