son dakika haberleri

YYÜ Emek Gençliği Açıklama Yaptı

YYÜ Emek gençliği Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Vanı ve YYÜ'yü ziyaretiyle ilgili açıklama yaptı.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
YYÜ Emek Gençliği Açıklama Yaptı
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 30.10.2013  10:01:00 eklendi.

Emek Gençliği Şu Açıklamayı Yaptı:Üniversitemiz bizlerle özgür ve demokratik olacak!

 

Ülkemizde o kadar çeşitli “demokrasi” tanımı var ki, demokrasi var da biz göremiyoruz gibi bir endişeye kapılmamak mümkün değil. Özellikle AKP’nin son haftalarda yaptığı açıklamalar, "demokratikleşme" paketi, üniversite açılışlarında yapılan demokrasi vurgusu, ülkede sanki halkın yaşamına hiç dokunmadan dolaşan bir “demokrasi” varmış gibi bir duygu oluşturulmaya çalışılıyor.

 

Bu hayali demokrasiden, bilim yuvası olmaktan çoktan çıkarılmış üniversitelerde nasibini almıyor değil. Üniversite yönetimleri hala iktidarın kafasındaki demokrasiyi üniversitede hayata geçirebilecek isimlerin eliyle şekilleniyor. AKP'nin bu meseleye yaklaşımı ise şirket CEO'larının üniversitelere atanması şeklinde. Öğrenci ve çalışanların yanında akademisyenlerinde söz sahibi olmadığını eklemek gerekiyor bu yaklaşıma.

 

Üniversitelere iktidarın yansıması, bilim ve düşüncenin sınırlarının çizilmesiyle başlıyor. Bu durumda da üniversite bileşenleri, eğer sınırları doğru anlamış, AKP demokrasisini içselleştirmişlerse üniversite açılışlarına bile katılabilirler.

 

Bunun fırından taze çıkmış örneğini de geçtiğimiz Cumartesi günü Başbakan Erdoğan’ın, Van'a geldiği gün Yüzüncü Yıl Üniversitesi Zeve Kampüsüne teşrif ettiğinde yapılan toplantıda gördük. Ak Gençlik ve YYÜ Öğrenci Konseyi AKP demokrasisini öyle bir içselleştirmiş ki, toplantı salonunda “Sen ODTÜ'ye aldırma Yüzüncü Yıl seninle!' sloganı attırmayı farz bilmiş.

 

Üniversitemizin rektörü Peyami Battal tarafından takdim edilen fahri doktora ünvanının sahibi Recep Tayyip Erdoğan'a sormak istiyoruz;

 

doğunun ilmi ve irfanı AKP politikalarını benimsememiz karşılığında mı, güneş gibi yükselip batıyı aydınlatacak?

Peki ya Van'ın eleştirdiğiniz yolları, caddeleri?..Onları kaç ağaç karşılığında düzenlemeyi düşünüyorsunuz?

Sahi ODTÜ'de kesilen ağaçlar sizi büyük bir iç huzura kavuşturmuştu değil mi?

 

KONSEY YYÜ'YÜ TEMSİL ETMİYOR!

Sırf bu yüzden kindar gençliğiniz attığı ODTÜ karşıtı sloganla da içinize su serpilmiştir. Ama açıklık getirmemiz gereken bir konu var! Bir kaç kindarın attığı sloganı tüm Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğrencilerine mal edemezsiniz. Malum o gün toplantı salonuna ismi önceden kararlaştırılmış öğrenciler alındı. Ak Gençlik bizi temsil etmediğine göre, üniversitemizde öğrenci konseyi seçimleri de üç yıldır yapılmadığına göre bu tepkimiz abartılı gelmesin!

 

Sizler Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin arazisine izinsizce girdiği, bir ormanı bozkıra çevirdiği, daha sonra da Belediye Başkanı İ. Melih Gökçek’in sanki her şeyden habersizmiş gibi 'Bizim çocuklar sürpriz yapmışlar' diyebildiği bir üniversite isteyebilirsiniz. İçinin sivil polislerden geçilmediği, dışının polis otoları hatta TOMA'larla doldurulduğu, bu da yetmezmiş gibi polislere gözünün tutmadığı birini gözaltına alma yetkisi verildiği ve bunun sebebinin güvenliğimiz olduğuna ikna edilmeye çalışıldığımız öğrenciler ve üniversiteler isteyebilirsiniz. Tüm kararların rektörler tarafından verildiği, bırakalım öğrencileri senatonun dahi sözünün dikkate alınmadığı, bürokratik işleyişi olan üniversiteler de isteyebilirsiniz. Ama gerçek bu değil!

 

Biz Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğrencileri olarak; halkın çıkarını gözeten, insan, toplum ve doğa yararına bilimin üretilmediği, resmi veya sivil hiç bir polisin ve özel güvenlik görevlisinin olduğu, Darbe ürünü kurum olan YÖK'ün hâlâ antidemokratik, bilimdışı uygulamalara devam ettiği, öğrencilerin sınıflardan başlayarak demokratik bir şekilde kendi temsilciliklerini seçemedikleri, kulüp, topluluk gibi öğrenci örgütlerinin etkinliklerinin engellendiği, anadilde eğitimin olmadığı üniversiteler istemiyoruz.

 

Demokratik bir üniversite ancak bu koşulların sağlanmasıyla mümkün olacaktır. Başbakanın ağaç kesme politikalarını içselleştirerek değil!

 

Demokratik bir üniversite;

Parasız, bilimsel, anadilde eğitim için birleşelim!


Van |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler