son dakika haberleri

Van'da Yaralar Hala Sarılmadı

Van'da, merkez üssü Tabanlı köyü olan 7,2 büyüklüğündeki depremin üzerinden 2 yıllık süre geçmesine rağmen hala konteynırda kalanlar var.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Van'da Yaralar Hala Sarılmadı
Haber Yorumları
  • hasret 2013-10-24 konteynırda kalanlara acaba depremden öncedemi devlet bakıyordu 2 yıldır bizim vergilerimizle bedavadan yaşadıkları yetmedi şimdide 1 yıllık kira vede sonrasında toki yapılacakmış üstelik herzamanki gibi siyasi malzeme olarak kullnılmaları da cabası vergi ödeyen bir vatandaş olarak hakkımı helal etmiyorum.
  • kamer bulut 2013-10-23 gerçekten fakir olan vatandaşlarımıza Allah yardım etsin ama bide lüks arabası ile konteyner kentte kalan fırsatçılara nedemeli
  • agamendon 2013-10-23 depremde ahırları duvarı çatlayanlara ahır niyetine 1. sınıf villa konseptinde yapı inşa eden valilik diğer yoksul vatandaşlarınada aynı ayrıcalığı göstermedi.bize verilmeyen hatta elimizdende alınan konteynır ve prefabrikler neden Suriyeli sığınmacılara verildi nerde bu şehrin mülki amiri

    Haber Tarihi : 23.10.2013  11:22:00 eklendi.


AFAD ve Toki tarafından yaptırılan 17 bin 471 konut ile adeta yeni bir Van oluşturulurken, depremin etkisini üzerinden atmaya çalışan vatandaşlar, yaşadıkları sıkıntılı günleri unutmaya çalışıyor.

664 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

23 Ekim ve 9 Kasım 2011 tarihlerinde yaşanan depremlerde Van'da 101, Erciş'te 477, köylerde de 66 olmak üzere toplam 644 kişi hayatını kaybederken, 283 kişi de arama kurtarma ekipleri tarafından enkazdan sağ çıkarılmıştı. Artçı sarsıntıların devam etmesi nedeniyle evlerine giremeyen vatandaşların barınma sorununu gidermek amacıyla ilk etapta gönderilen 75 bin çadır vatandaşlara dağıtıldı.

175 BİN KİŞİ KONTEYNIRDA KALDI


Ardından 14 bin TIR'la kente gönderilen 29 bin 500 konteynırla 35 konteynır kent kuran AFAD ekipleri, 175 bin depremzedeyi konteynır kentte barındırdı. Bu süre zarfında inşasına başlanan deprem konutları da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın söz verdiği tarih olan depremin birinci yıl dönümünde hak sahiplerine teslim edilmişti.

KENTE DÖNÜŞLER HIZLANDI

Depremzedelerin konteynır kentlerden çıkarak yeni evlerine taşınmasıyla boşalan konteynırlardan 18 bin 88'i Van Valiliği onayı ile başka illere gönderilirken, 11 bin 398 konteynır da Van, Erciş ve köylerde muhafaza edildi. Kent merkezinde deprem konutlarının, köylerde de yıkılan evlerin yerine yenisini yaptırmak isteyen vatandaşlara Evini Yapana Yardım (EYY) modeliyle müstakil evlerin yapılmasıyla kente dönüşler de hız kazandı.

20 YIL VADELİ KREDİLER VERİLDİ

Köylerde EYY modeliyle 7 bin 345 konut yapımının planlandığı ve bunlardan 3 bin 17'sinin tamamlandığını belirten AFAD yetkilileri, EYY modeliyle yapılan evler için vatandaşlara faizsiz ve 2 yıl ödemesiz 20 yıl vadeyle toplam 245 milyon 514 bin 800 lira kredi kullandırıldığını ifade etti. Ayrıca, köylerde bin 226 ahır inşaatının tamamlandığı ve 980'inde de çalışmaların devam ettiği, bunun için de vatandaşlara 29 milyon 57 bin 800 lira ödeme yapıldığı kaydedildi.

SIKINTILAR BİTMİYOR

Van'da depremin üzerinden iki yıl geçmesine rağmen konteynır kentlerde yaşamlarını sürdürmeye çalışan depremzedelerin sıkıntıları bitmiyor. İki yıldır konteynır kentlerde yaşam mücadelesi verdiklerini belirten vatandaşlar, yetkililerin konuya duyarlı olmadığını belirttiler. Açlık grevi başlatan Anadolu Konteynır Kenti sakinleri, soğukların yanında elektriklerin kesilmesi nedeniyle de zor günler geçirdiklerini belirttiler.


Van |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler