son dakika haberleri

Van Sokaklarında Çalışan Çocuk Sayısı Ne kadar?

Van'da son bir yıl içinde sokakta çalışan 839 çocuğa müdahale edildi. Suriye, Afganistan, Pakistan ve İran'dan gelenlerin de içinde bulunduğu bu çocuklara ilişkin çalışmalarda bulunan Van Çocuk Gençlik Merkezi'nin(ÇOGEM) Müdürü Selahattin Bulut, yaptıkları çalışmalarla Van'da sokakta çalışan çocuk s

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Van Sokaklarında Çalışan Çocuk Sayısı Ne kadar?
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 25.09.2013  11:45:00 eklendi.


Son yıllarda ülke içinden ve dışından aldığı yoğun göçle birlikte Van´ın nüfusu bir milyonu aştı. Özellikle çatışmalı geçen yıllarda boşaltılan köylerle birlikte bir göç kenti haline gelen Van´da bu yoğun göçün yarattığı en büyük sorunlardan biri de sokakta çalışan çocuk sayısının hızla artması oldu.Van´da sokakta çalışan veya çalışmak zorunda bırakılan yüzlerce çocuk var. Bir çok çocukta sokakta dilencilik yapıyor. Bu çocuklar ayakkabı boyacılığı, mendil satıcılığı, tartıcılık, çaycılık, su satıcılığı gibi işlerde çalıştırılıyor. Bu çocuklarda artan madde bağımlılığı ise olayın en trajik yönü olarak karşımıza çıkıyor.Van sadece Türkiye içindeki diğer illerden göç almıyor. Bir sınır kenti olan Van´a her yıl binlerce Afgan, Pakistan´lı, İran´lı mülteci sığınıyor. 2012 ve 2013 yılında ise Suriye´de yaşanan iç savaştan dolayı yüzlerce Suriye´li aile Van´a yerleşti. Bu aileler de yaşadığı ekonomik zorluklardan ötürü çocuklarını çalıştırıyor. Yerli çocuklara bu yabancı çocuklar da eklenince Van sokakları çalışan çocuklarla doldu.

"BİR YILDA 839 ÇOCUĞA MÜDAHELE ETTİK"
Konuyla ilgili görüştüğümüz Çocuk ve Gençlik Merkezi Müdürü Sebahattin Bulut, bir yıl içinde sokakta çalışan ya da çalıştırılan 839 çocuğa ulaştıklarını söyledi.
Bu çocukların 569´unun ailesi olduğunu diğerlerinin ise ailesi olmayan çocuklar olduğunu belirten Bulut, bunların bir çoğunun da Afganistan, İran, Pakistan ve Suriye´den göç ettiğini ifade etti. Son bir yıl içinde ailesiyle problem yaşadığı için sokakta çalışmak zorunda kalan 250 çocuğa müdahele ettiklerini kaydeden Bulut, "Bu çocukları devlet koruması altına aldık.


İçlerinde madde bağımlılığı bulunanları tedavi ettik. Sokakta çalışırken müdahele ettiğimiz 350 çocuğu yaz kampına götürerek onları sokaktan uzak tuttuk. 250 çocuğun yeniden okullarına dönmesini sağladık. Ancak bunları yapmamız için ailenin kesinlikle onayını alıyoruz.Ailesi olmayan çocukları ise diğer illere naklederek devlet koruması altına alıyoruz. Biz de mevzuatlara göre hareket ediyoruz. Son 2 yıldır Suriyeli çocukların sayısında bir artış söz konusu. Son dönemlerde Van´da çocuk evleri açılıyor. Onları oralara nakledip her türlü imkanı sağlıyoruz." diye konuştu.

"GEZİCİ MOBİL EKİBİMİZLE SÜREKLİ MÜDAHELEDE BULUNUYORUZ"Bazı ailelerin çocuklarını içinde bulundukları ekonomik koşullardan ötürü sokakta çalıştırdığını dile getiren Bulut, "Biz ÇOGEM olarak son 3 yılda 4 bine yakın sokakta çalışan çocuğa müdahele ettik. Şu andada mobil ekiplerimiz var. İçinde sosyolog ve psikoloğun da bulunduğu 11 kişilik bir mobil ekibimiz her an sokakları dolaşıyor ve çalışan çocuklara müdahele ediyor.
Toplam 3 ekibimiz 3 minibüsle bütün kenti dolaşarak çalışan çocukları tespit ediyor. Yaptığımız çalışmalarla son bir yılda sokakta çalışan çocukların oranında bir azalma söz konusu. Sokakta çalışan çocukların sayısını azaltabiliriz ama bunu tamamen bitirmek mümkün değil.
Çünkü bölgemizin sosyo-ekonomik koşullarını göz önünde bulundurduğumuzda bir çok aile çocuklarını çalıştırmak zorunda kalıyor. Yani bu koşullarda devletin tüm imkanlarını seferber etseniz dahi bu işi tamamen bitiremezsiniz. Çocuklarımızı koruyalım. Bu sadece bizim değil Van´da herkesin görevidir." diye konuştu.


Van |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler