son dakika haberleri

VAN'DA EĞİTİM 15 GÜN UZATILACAK - VAN HABERLERİ

Dinçer, Van'da da eğitim-öğretimin 14 Kasım'da başlatılacağının altını çizerek, gerekirse eğitimin 15 gün daha uzatılabileceğini belirtti.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
VAN'DA EĞİTİM 15 GÜN UZATILACAK - VAN HABERLERİ
Haber Yorumları
  • selim 2011-11-26 böyle öğretmen düşmanı bir bakan görmedim yazıklar olsun
  • ÖĞRENCİİ 2011-11-05 SINAVLARIN ERTELENMESİ YOK SINAVLARA AYRICAKLIK TANINMASI YOK PEKİ NE VAR SAYIN BAKANIM NE VARRRR ??? BİR AY EDECEK DERSANELER KAPALI OKULLAR KAPALI DEFTER KİTAP YOK ÇALIŞACAK ORTAM YOK BUNLARI DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ HİÇÇ ??

    Haber Tarihi : 04.11.2011  20:44:00 eklendi.


VAN'DA EĞİTİM 15 GÜN UZATILACAK

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ÖMER DİNÇER:

"2011-2012 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINI VAN'DA GEREKİRSE 15 GÜN UZATABİLİRİZ"
 

"DEPREM NEDENİYLE SBS BAŞTA OLMAK ÜZERE DİĞER SINAVLARIN İPTAL EDİLMESİ SÖZ KONUSU OLAMAZ"

"DEPREMZEDE ÖĞRENCİLERE AYRICALIK TANINMASI ULUSAL DÜZEYDE ADALET DUYGULARINI ZEDELER"

"ÖZEL TEDBİRLER ALIP, ÇOCUKLARIMIZIN ZAMANINDA SINAVA GİRMESİNİ SAĞLAYACAĞIZ"

"EĞER VERİLEN SÖZLER TUTULARSA VAN'DA İHTİYAÇ DUYULAN TÜM DERSLİKLERİ 2012 YILI SONUNA KADAR TAMAMLARIZ"

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Seviye Belirleme Sınavı (SBS) başta olmak üzere diğer sınavların Van'daki deprem nedeniyle ertelenmesinin söz konusu olamayacağını, sınava girecek depremzede öğrencilere de ayrıcalık tanınmasının da ulusal düzeyde adalet duygusunu zedeleyeceğini söyledi. Dinçer, Van'da da eğitim-öğretimin 14 Kasım'da başlatılacağının altını çizerek, gerekirse eğitimin 15 gün daha uzatılabileceğini belirtti.


7.2'lik depremle sarsılan ve 605 kişinin hayatını kaybettiği Van'a gelerek, depremden en çok hasar gören Erciş ilçesine gelerek, burada bir dizi incelemelerde bulunan Bakan Dinçer, daha sonra İlçe Halk Eğitim Merkezi'nde düzenlenen toplantıda okul müdürleriyle bir araya gelerek, genel bir değerlendirme yaptı, eğitimcilerin kendisine yöneltmiş olduğu sorulara yanıt verdi.

Bakan Dinçer, Türkiye'nin bugüne kadar yaşadığı en büyük felaketlerden birinin de Van'da yaşandığına dikkat çekerek, deprem sonrasında bir takım sorun ve sıkıntıların yaşanmasının doğal olduğunu, ancak asıl önemli olanınsa söz konusu sorunların çözümü noktasında gerekli adımların atılması olduğunu anlattı."14 KASIM'DA DERS BAŞI YAPILMASI BİR ONUR OLMALI"


Dinçer, "Böylesi bir felaket karşısında toparlanması gereken ve 'Hadi bakalım nereden başlıyoruz?' diye sorması gereken biziz. Çünkü biz eğitim camiasıyız. Eğer biz bocalarsak, bu toplum normal hayatına dönmekte çok gecikecek. Dolayısıyla eğitimciler olarak her birinizin metanetinizi korumanızı, herkesten daha fazla sabırlı ve fedakar olmanızı bekliyorum. Size yapmış olduğumuz bu tavsiyeyi kendimize de yapıyor ve bunu en iyi şekilde uygulamaya çalışıyoruz. Lütfen kendinizi toparlayın. Sükunetle, fedakarlık ve sabırla bu işi aşma konusunda topluma önderlik edin.

Toplumun okumuş ve sorumluluk sahibi olan bizleriz. Yine bu toplama tavsiye ve nasihatlerde bulunacak kesim de biziz. 14 Kasım'da bütün okullarımızın açılması ve eğitime başlamamız; bizim için bir onur olmalı. Çünkü 14 Kasım'da okulları açmak demek; bu toplumda gündelik hayatın normale dönmesini sağlamaya adım atmak demektir. Çocuklarımızı okula gelir ve öğretmenlerimiz de derslere girerse o zaman günlük hayata yeniden döneceğiz. Şimdiye kadar yaralarımız ne kadar etkili sarılırsa sarılsın, henüz günlük hayata dönemedik. İşte 14 Kasım'da bunu başarmalıyız" dedi.

"SÖZLER TUTULURSA 2012 SONUNA KADAR TÜM DERSLİKLER YAPILIR"


Van'da yaraların sarılması noktasında yapılan yardımlar kapsamında verilen sözlerin yerine getirilmesi halinde 2012 yılı sonuna kadar kentte ihtiyaç duyulan tüm dersliklerin de tamamlanmış olacağını ifade eden Bakan Dinçer, bunu yaparken de sadece yıkılan okulların yerine yenisini yapmayacakları gibi eğitim alanındaki altyapı sorununu da çözmek istediklerini dile getirdi. Dinçer, "Çocuklarımız için daha modern ve sağlıklı okullarla birlikte pansiyonlar inşa edeceğiz.

Bunlarla ilgili olarak projelerimizi hazırlıyoruz. Okullarda yapılacak tadilatlarla birlikte depremin izlerinin tamamen silinmesi gerekiyor. Bu çalışmaların ucuza mal edilip masraftan kaçınılması bize ilerde daha büyük maliyetlere neden oluyor. Gereksiz maliyet ve israftan elbette ki kaçınacağız ama işimizi de düzgün yapacağız. Bu nedenle okullarımız pırıl pırıl olmalı. Lütfen buna dikkat edin. Her müdürümüz, okulun başında olup yapılması gereken neyse onu yapmalı" ifadesini kullandı.

"SINAVLARIN ERTELENMESİ SÖZ KONUSU DAHİ OLAMAZ"


Bir okul müdürünün; 'Seviye Belirleme Sınavı (SBS)' başta olmak üzere önümüzdeki dönemde yapılacak olan sınavların Van'daki öğrenciler için ileri bir tarihe ertelenmesi önerisini de değerlendiren Dinçer, konuşmasını da şöyle sürdürdü; "Çocuklarımızı 14 Kasım'da ders başı yaptırmak istememizin nedenlerinden biri de bu.

Eğer burada eğitimi aksatırsanız çocuklarımızın sınavları da tehlikeye girer. Çünkü sınavlar ulusal düzeyde yapılıyor. Bu nedenle de söz konusu sınavları ertelememiz gibi bir durum söz
konusu olamaz. Bunlar belirli kuralları olan sınavlar, dolayısıyla bu bölgedeki çocuklara farklı bir muamele yapılması, ulusal düzeyde adalet duygularını zedeler.

Bunu yapmak yerine, çocuklarımızın eğitimleriyle ilgili daha özel tedbirler alacağız, onları eğitip sınavlara da vaktinde girmelerini sağlayacağız." 800 öğretmeni bölgeye gönderdiklerini hatırlatan Dinçer, okul müdürlerine de uyarılarda bulunarak, 'ücretli öğretmenler' ile yapmış oldukları sözleşmeleri iptal etmemelerini, aksine bu eğitimcilerin
öğrencilere hafta sonu ek ders vermesi noktasında yönlendirmelerini istedi.

"ÖĞRETMENLERİN KENTTEN KAÇMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ"


Deprem nedeniyle 2011-2012 Eğitim-Öğretim Yılı'nın, Van'da 10 ya da 15 gün uzatılacağını, bu sürenin yapılacak değerlendirmeler sonrasında belirleneceğinin altını çizen Ömer Dinçer, bu nedenle de çocukların eğitimine hassasiyet gösterilmesini istedi. Deprem nedeniyle öğretmenlerin bölgeden ayrılmak istemesini; 'kaçış' olarak yorumlayan Dinçer, "İnadına burada olmayı, burada ayakta kalkmayı ve burada başarıyı sağlamayı esas almamız gerektiğini düşünüyorum.

Tabi ki öğretmenlerimizin sorunlarını çözüp, onların tüm ihtiyaçlarını karşılayacağız. Enkazdan yaralı olarak çıkartılan öğretmenlerimizin durumunu da dikkate alacağız. Tüm bunları istisnai durumlar olarak yorumlayacağız. Bunun dışında diğer öğretmenlerimizin başka bir yere nakliyle ilgili genel bir karar verilmesinin de doğru olmadığını düşünüyorum.

Kentte faydalı olamayacağını düşündüğümüz eğitimciler için genel bir kriter belirleyip, belirli kurallar uygulayacağız ki işin ucu kaçmasın. Kapıyı açıp, ölçük TÜM DERSLİKLER YAPILIR" Van'da yaraların sa koymadığımızda buradaki çocuklarımıza kim sahip çıkacak? Benim için buradaki öğrencilerin sınıfta olması ve öğretmenlerinden ders alması benim için önemli."


Eğitim |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler