son dakika haberleri

Öner Yiğit: Tuşba Belediyesi'nde 4 Bin 500 Kadro Olmayacak

BDP'nin Tuşba Adayı Öner Yiğit 30 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala önemli açıklamalar yaptı.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Öner Yiğit: Tuşba Belediyesi'nde 4 Bin 500 Kadro Olmayacak
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 26.03.2014  23:16:00 eklendi.

BDP Tuşba Belediye Eşbaşkan adayı Öner Yiğit, kadro sayısının 115 olduğu belediyede 4 bin 500 kadro sözü verilmesini, “Bu mümkün değil, halkımız buna itibar etmemeli” biçiminde yorumladı.


AKP’lilerin Van’ın Tuşba ilçesinde seçimleri kazanmak için halka 4 bin 500 kadro sözü verdiğini belirten Yiğit Öner. Ancak yasal olarak Tuşba ve İpekyolu belediyelerine verilecek olan kadro sayısı 289. BDP Tuşba Belediye Eşbaşkan Adayı Öner Yiğit, yeni kurulacak olan Tuşba Belediyesi’nde 4 bin 500 kadro olamayacağını söyledi.


Yiğit, mahalli idareler norm kadro ilke ve standartları kanununun, yeni kurulan bir belediyede kadro düzenlediği belirtti.


 

Tuşba’nın nüfusunun 138 bin olduğunu vurgulayan Yiğit, belediyeye 115 işçi alınabileceğini söyledi. Yiğit, 115 işçinin alınabileceği bir belediyede tutup da 4 bin 500 kadro sözü vermeyi ise “Halka yalan söylemek” olarak nitelendirdi.


 

 

Bunun seçim propagandası olarak kullanıldığını da sözlerine ekleyen BDP’li Tuşba Belediye Eşbaşkan Adayı Öner Yiğit, ”Bunu tüm genel toplantılarımızda dile getiriyoruz. Yeni kurulan iki yeni ilçemiz İpekyolu ve Tuşba’da verilecek kadro sayısı 289’dur. Ancak İl Özel İdaresinin de lağvedilmesi ile birlikte her iki ilçe büyükşehir belediyesine geçiyor. Haliyle çalışanlar da büyükşehir belediyesine aktarılıyor. İl Özel İdaresi’nin toplamda 598 işçisi var. 307 işçisi fazla oluyor. Bu fazla kalan işçi arkadaşlarımızı da büyükşehir belediyemiz istihdam edecektir. Hiçbir belediye başkan adayı hiçbir şekilde kadro verme gibi bir şey için yetkili değil ve böyle bir yetkisi yok. Bunu nasıl yapıyor ve söylüyor hayret ediyoruz. Onun için halkımızı bilgilendirme gereği duyuyoruz” dedi.


 

 

Düzenledikleri tüm toplantılarda iki yeni ilçenin kadro sayıların açıkladıklarını da belirten Yiğit, Tuşba’nın kadrolu işçi sayısının 115, İpekyolu’nun da 174 olduğunu hatırlattı. Hiçbir belediye başkanının yeni kadrolu işçi alma gibi bir yetkisinin olmadığını da vurgulayan Yiğit, yeni kadroların mahalli idareler oluşturarak, KPSS ile alınabileceğini de belirtti.


“Bir belediye başkan adayının ‘Size kadro vereceğim’ gibi yalan vaatlerde bulunması halkı aldatmaya yöneliktir” diyen Yiğit, Tuşba’da istihdam alanları projesi diye bir şeyin telaffuz edildiğini belirtti.


AKP’lilerin, Tuşba’daki organize sanayi bölgesine giderek görüşecekleri ve iş alanı oluşturacakları yönünde beyanatlarına da dikkat çeken Yiğit, bunun için orada bulunan esnafın ne şekilde çalıştığını, ne kadar kişinin çalıştığının araştırılması gerektiğini de sözlerine ekledi.


Organize sanayi bölgesinde yazın 3 bin 500 işçi çalışırken, bu sayının kışın bin 700’e indiğini de vurgulayan Yiğit, “Dolayısıyla kışın orada büyük bir işsizlik oluyor” dedi. Oralarda iş istihdamı acıması için iyi bir fabrikanın olması gerektiğini de vurguladı. Organize Sanayi Bölgesi’nin çekilen kredilerle kurulduğunu kaydeden Yiğit, bunun için de istihdam olamayacağını vurguladı.


 

 

‘AKP’NİN PRATİĞİ ORTADA’


AKP’nin 2004-2009 yılları arası Van’daki pratiğinin ortada olduğunu hatırlatan Yiğit, Mavi Kent ve temizlik işlerinde çalışan insanların 8 ay boyunca maaşlarını alamadığını hatırlattı. Şu anda BDP’nin elinde olan belediye personelinin ikramiye ve mesai alacak düzeye geldiğini de vurguladı.


“Madem AKP bunu yapacaktı, neden o zaman insanların maaşını vermiyordu? Neden 12 yıldır bu işsizlik sorununu çözmüyor” diyen Yiğit şu anda birçok sorunu, sıkıntısı olan İŞ-KUR çalışanlarının sorunu çözülmezken, “Nasıl oluyor da Tuşba Belediyesi’nde 4 bin 500 kadro sözü veriliyor” diye sordu.


Yeni çıkarılan 6360 sayılı kanun yasası ile valilik tarafından devir ve paylaştırma komisyonu kurulduğu bilgisini aldıklarını da ifade eden Yiğit, bu komisyonun il özel idaresinin mal varlıklarını, işçi, taşınabilir ve taşınamaz varlıkları paylaştırmak için yetkili olduğunu söyledi. Taşınmazların dağıtımının gerçekleştiğini de kaydeden Yiğit, İpekyolu sınırları içerisinde bulunan taşınmazların, belediyeye aktarılması gerekirken, farklı kurumlara aktarıldığının da ortaya çıktığını kaydetti.


Yine Tuşba belediyesi sınırları içerisinde bulanan taşınmazların da belediyeye aktarılması gerekirken, farklı kurumlara aktarıldığını belirtti. Edremit ilçesinde de benzer bir durum olduğunu söyleyen Yiğit, “Bunu da seçimleri kazanamayacaklarını bildiklerinden dolayı yapıyorlar” dedi.


 

 

 

‘CAMİ YAPIMI İÇİN GELEN 5 TRİLYON PARA NEREYE GİTTİ’


AKP’li adayların ayrımcı bir dil kullandığını söyleyen Yiğit şunları belirtti: “Tuşba ilçesi mozaik yapısı ile farklı bir yer. Küresinli, Acem ve Kürtler var. AKP’li adaylar Küresinli ile ayrı, Acem ile ayrı, Kürt ile farklı şeyler konuşuyor. Vanlı olmayanları belediyede çalıştırmayacaklarını söylüyorlar.


 

 

 

Şimdi İl Özel İradesi’nin personeli oraya aktarıldığında Vanlı olmayanları çalıştırmayacaklar mı?”


Van’ın iki büyük deprem felaketi yaşadığını da vurgulayan Yiğit, “Camiler de hasar gördü ve kullanılmayacak duruma geldi. İl Özel İdaresi’ne aktarılan 5 trilyonluk bir bütçenin sadece camiler için kullanıldığı söylendi. Deprem üzerinden iki yıl geçmesine rağmen hiçbir köyde cami yapılmadı” dedi.


Camiler için gelen bütçenin nerede kullanıldığının hala belli olmadığını da sözlerine ekledi.


 

 

 

‘SEÇİMLERİ AÇIK FARKLA KAZANACAĞIZ’


Seçim çalışmaları yürüttükleri iki aylık süre zarfında Tuşba’da 13 bine yakın insan ile bir araya gelerek toplantılar düzenlediklerini de kaydeden Yiğit, “Tuşba’da ciddi bir fark ile kazanacağımıza inanıyoruz” dedi.

 

 

HABER: Oktay Candemir

Kaynak: Anf

 

Tuşba  |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler