son dakika haberleri

Timuçin Özat'tan Van depremiyle ilgili yeni açıklamalar

Timuçin Özat, Van’da, en az deprem kadar konuşulan bir isim. Özellikle Van’da yıkıcı bir deprem olacağı yönünde aylar öncesindeki tahmini ve yine 9 Kasım’da meydana gelen 5.6’lık depremini yine yaklaşık bir hafta öncesinden bilmesi çok dikkat çekti. Bu gelişmeler üzerine Ömer Aytaç Aykaç, Zonguldak’

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Timuçin Özat'tan Van depremiyle ilgili yeni açıklamalar
Haber Yorumları
  • Hüsamettin ŞENER 2012-01-07 Bu çocukta web sayfamı ve deprem erken uyarılarımı iyi takip edenlerden biri...
    www.depremerkenuyari.com
  • çetin 2012-01-07 Timuçin ÖZAT neden ciddiye alınmıyor daha öncede ciddiye alınmadı şimdide ciddiye alınmıyor bence ciddiye alınması gerekiyor çünkü tahminleri tutuyor İnşaalah bu defa tutmaz ama önlem alınması gerekiyor adam hissettiklerini değil araştırma sonuçlarını söylüyor okulların ve evlerin durumu gözden geçirilmelidir

    Haber Tarihi : 06.01.2012  18:13:00 eklendi.

Röportaj: Şehrivan Gazetesi - Ömer Aytaç AYKAÇ - Zonguldak

 “VAN DEPREMINI DUYDUĞUMDA AĞLADIM!”

 - Bildiğiniz gibi Van 23 Ekim tarihinden beri aralıksız sallanıyor. Sizin depremlerin ne zaman son bulacağı konusunda bir çalışmanız veya tahmininiz var mı?

 

 Van konusunda çok hassasım çünkü tespitlerim arasında yer alan ve beni ürküten bir tespitti. Bu nedenle 10 Kasım 2010 ve 11 Şubat 2011 de Van çevresinde yıkıcı deprem olacağı konusunda 2 kez demeç verdim. Eşik süreci olarak da Ekim 2011 ve takip eden ayları altını çizerek işaret ettim. Elimden başka bir şey gelmedi. Van depremini öğrendiğimde ağladım. Elimden başka bir şey gelemezdi. Üzgünüm.

 

Hatta bir öğretmen vardı. Ibrahim Öz Van daydı. Bu büyük felaket olmadan önce benim haberimi görüp internetten iletişime geçmişti. Deprem olduktan sora ulaştı bana depremden korkup başka bir eve taşınmış. Yani korkup derken aslında tedbir alma gereği duymuş ve ev arkadaşları da sonra bana ulaştı. 9 Kasım depremini de sosyal paylaşım sitemde 5 Kasım da ve 20 saat öncesinden uyarı geçmiştim zaten ancak benim amacım asla felaket tellallığı değil birilerine faydam dokunduğunu öğrendiğim için sosyal paylaşım sitemden üslubunca gerekli bilgi paylaşımlarını yapıyorum.

 

Van da durum karmaşık ancak kuzey hattı stresinin yaklaşık % 80 ini attı. Uzmanlarımızın da ifade ettiği gibi artçılar sürecek yaklaşık bir yıl. Ancak Nisan ayına kadar bu artçılar bazı günler şiddet ve büyüklük olarak ta yoğunlaşacak. Bazı günler hatta haftalar Van da depremler çok sakin bir süreç izleyecek. Eğer güneydeki hatta gerilimi sindirip harekete geçmez ise depremler azalarak devam edecek ve 2013 yılının ilk aylarında etkinlik sönmüş olacak. Ancak Doğu Anadolu da özellikle 2012'nin 2. Yarısından itibaren deprem reaksiyonlarında artışlar söz konusudur. 2013 yılında da yıkıcı bir deprem riski var ve çokta yüksek bunun ilini irdelemelerin ardından açıklamak istiyorum. Öyle daha sağlıklı olacağı görüşündeyim.

 

 2012’DE VAN, ÖZALP, EDREMİT VE GEVAŞ’TA YIKICI BIR DEPREM OLABİLİR!

- Van'da 7.2 ve 5.6'lık depremden sonra 6 şiddetinde daha bir depremin olacağı konusu hala gündemde. Böyle bir depremin olma ihtimali nedir?

 

Her büyük depremden sonra bu durum söz konusu olur ama her depremden sonra yaşanmaz. Van da kayıtlarda olmayan ve dünya gelelindeki yer hareketlenmelerinde de ender görülen deprem aktiviteleri yaşandı. Bunun nedeni Van çevresinin fay zon'larıyla dolu olması ve fay haritalarında yer almayan diri faylarında aktif olmasıdır. 6 büyüklüğünde bir artçı sarsıntı şu aşamadan sonra yaşanmaz. Ancak Gevaş fayının özellikle doğu hattı 1647 yılından beri suskundur. Bu hat harekete geçerse münferit (bağımsız) olarak 6.5-6.7 arasında deprem üretebilir.

 

Ancak o hatta şu an o izlenim yok. Bunun dışında Van-Bitlis-Adilcevaz arasında orta şiddetli bir deprem Mart ayına kadar çok yüksek ihtimalle yaşanabilir. En çok soru gelen yerler arasında bulunan Muradiye Çaldıran da büyük deprem olasılığı yok denecek kadar azdır. Çünkü oradaki hat 1976 depreminde zaten 7.2 ile gerilim boşalımı yaşamıştı. 7 üzeri deprem için en az 110 yılın daha geçmesi gerekir o bölgede… Ancak Van gölünün içi net olarak ta bilinmiyor ve Paloevan ismindeki bir proje ile uluslar arası alanda araştırılıyor. 2014 yılının ilk aylarına kadar bu araştırma ve analizlerin tamamlanacağını öğrendim.

 

Yani artık gölün içi de bilinecek ve tespitler çok daha sağlıklı yapılabilecek. Ancak Van'ın ikinci büyük depremi güney hattında yaşanacaktır. Bu bilimsel bir gerçektir ve Van merkez, Gevaş, Edremit ve Özalp bu durumdan yıkıcı nitelikte etkilenebilir. Bu hattın 2017 den önce harekete geçeceğini düşünüyorum."

 

ŞUBAT-MART AYLARINDA ORTA BÜYÜKLÜKTE BIR DEPREM OLASIĞILI YÜKSEK

 

- Van önümüzdeki aylarda neler bekliyor? Şubat-Mart-Nisan aylarının çok kritik aylar olduğu üzerine iddialar var…


Deprem söylentilerinin aslına da bakılmalı. Iki hafta önce telefonumu kapatmak zorunda kaldım. Gerçi işyerinden de ulaştılar. Belediye hasarlı evlere girmeyin anonsu yapmış. Bu durum nasıl oldu ise, "belediye anons yaptı. Şu gün büyük deprem olacakmış evlere girmeyin deniyor" diye arandım. Söylemlerin kaynağı sorgulanmalı, bilgi edinilmeli, korkmaktan çok deprem öncesinde, deprem anında nasıl bir davranış modeli sergileneceği konuşulup uygulanmalı. Bu konuda yetkililere de çok iş düşüyor. Yani okullarda güle- oynaya yapılan tatbikatların pek etkisi de olmuyor. Az öncede ifade ettiğim gibi Şubat-Mart sürecinde orta büyüklükte bir deprem olasılığı çok yüksektir. Van -Bitlis ve ilçelerinde bu sarsıntı tedirginliğe neden olabilir.

 

- Van'daki fayların şu anki durumu nedir?

 

23 Ekim depreminden sonra bölgede sismik kriz oluştu. Nedir bu sismik kriz? Her bölge için farklı olarak tanımlanabilir. Van da bu durum bölgedeki fayların tetiklenmesi ile sonuçlandı. Erciş depremi deniyor ancak merkez üssü Erciş değildi. Erciş te artçılar bile çok az sayıda oldu. Merkezi Erciş ilçesinin güneyi idi. Kuzeydoğu-güneybatı uzanımlı bir hat kırıldı. Erciş zeminsel oynaklıktan dolayı depremi şiddetli şekilde hissetti ve yıkıldı. Bölgedeki depremler sığ odaklı olduğu için şiddeti fazla hissedilebiliyor. Irkilen -tetiklenen fayların büyük bölümü kırıldı risk azaldı ancak bölgede bir orta şiddetli yani magnitüdü 5.0'ın da üzerine bir deprem beklenmeli... 

 

 

2012 ve 2013 YILINDA TÜRKIYE GENELINDE BÜYÜK DEPREMLER OLACAK

 

 

- Son tahmininizde Kahramanmaraş ile ilgili bir deprem tahmininde bulundunuz, bunun dışında Van veya Türkiye'nin başka bir iliyle ilgili bir tahmininiz var mı? Varsa bu iller nereler?

 

2012 ve 2013 yıllarında Türkiye ve Iran da orta ve büyük deprem reaksiyonlarının zirve yapacağını düşünüyorum. Bir çok bilim adamı ve jeologda bu konuda uyarılar yapıyor.

 

Bazı dönemler magmanın etkinliği artıyor. O zamanlarda depremlerde de artışlar yaşanıyor. Ülkemizde oluşan sık ve yıkıcı depremler, levha hareketleri sonucu Arap ve Afrika levhalarının Anadolu'yu kırık hatları boyuna itelediğinin (yılda ortalama 20-25 mm) ve Anadolu'nun altındaki magmanın çok aktif olduğunun göstergesi. 2012-2013 yıllarında magmanın aktifliğinin artacağı açıklandı. Bu durumda gerginliğin uç noktalara ulaştığı bölgelerde gerilim boşalmaları büyük ihtimalle yaşanacak. Türkiye ve çevresi de bu durumdan belirgin derecede etkilenecek izleniminde. Özellikle Iç Ege (Denizli-Aydın hattı, Manisa-Kütahya hattı), Izmir, Göller yöresi (Burdur-Isparta) Doğu Anadolu (Varto-Muş-Bingöl hattı, Van-Bitlis hattı ve Iğdır çevresi) bölgelerinde büyüklüğü 5.3 -6.3 arasında yüzde 84-87 olasılıklarla depremler beklenmektedir. Iran da ise önümüzdeki aylarda özellikle doğu eyaletlerini etkileyecek 6.4 ün üzerinde bir deprem olasılığı çok fazladır. Bu bölgeler için yasal süreçleri yapacağım irdelemelerin ardından Mayıs ayına kadar açıklayabilirim.

 

Şu konuya da tekrar açıklık getirmekte yarar var. Kahramanmaraş'taki bazı yerel gazeteler 2012'nin Ocak ayında deprem olacağını yazmışlar. Ben görmedim ama bana oradaki vatandaşlardan bazıları dedi. Her gün arıyorlar, asla tedirginlik oluşturmak istemem. Oranın yetkililerinin de olası depreme karşı hazırlık yapmaya başladığını öğrendim. Bu fay 2012 olmasa da sonunda kırılacak. Bu bilimsel bir gerçek. Ben şu anki bilimsel veri ve olasılıklara göre tespit yapıyorum. Bilimcilerimizi de ayrı ayrı dinliyorum.

 

Soruyorum. Kahramanmaraş (Türkoğlu)-Adıyaman (Gölbaşı)-Hatay hattında beklediğin ve daha önce açıkladığım deprem riski için 2012'ye işaret ederek, bilimsel veri ve araştırmalarımın sürdüğünü ifade etmiştim. Ancak, Kahramanmaraş ve çevresinde bana ulaşan yüzlerce vatandaş Ocak ayında deprem olacağı konusunda söylenti yayıldığını aktarıyor. Ben 2012'nin deprem eşik yılı olacağını tekrar ifade ederek konuyla ilgili araştırmaların Aralık sonunda daha da netleşeceğini tekrar belirtiyorum. Hatay hattında da deprem riski var ancak zamansal süreç konusunda tarihi kaynaklarda eksikliler var.

 

Kahramanmaraş içinde bu geçerli, bölgeyi Doğu Anadolu fayı ve kolları tehdit ediyor. Türkoğlu-Gölbaşı hattı 1513'ten beri küçük depremlerin dışında suskun. Ancak, bu hattın Elazığ ve Adıyaman'da yaşanan depremlerle birlikte hareketlendiği gözlemlendi. Bölgede de küçük depremlerde artış var ve bunlar sığ olarak diri fay ve çevrelerinde kümeleniyor. Son aylarda bölgede mikro deprem kümelenmelerinde belirgin gözlemledim. Bu depremler büyük kırılmadan önce muhtemelen belirgin derecede azalacak. Bazı faylar böyle bir davranış sergiliyor. Bir ay sonra daha net tespitlere ulaşacağıma inanıyorum. Bazı bilgilere ulaşmakta güçlük çekiyorum. Veri olarak daha geniş bilgi akışına sahip olsam çok daha sağlıklı tespitler yapabilirim. Bölgedeki vatandaşlar hafif depremlerde de tedirgin olduklarını söylüyorlar.

 

 

- Son olarak Van hakkında eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?

 

 

Kişisel tedbirler bile çok önemli, bazen bilmediğimiz şeylerden çok korkarız. Deprem konusunda bilinçli olarak, depremden önce deprem anında nasıl davranış modeli sergileyeceğimizi aile bireyleri ve arkadaşlarımızla konuşup, bunları zaman zaman uygulayabiliriz. Zaten uzmanlarımızda bunları altını çizerek ifade ediyorlar. Depreme evde, uykuda, markette, sokakta, arabada ve sinemada da yakalanabiliriz. Soğukkanlılığımızı koruyarak ne yapabileceğimizi bilirsek korkularda azalır.

 

Vatandaşlarımızın çoğu da yapılarına güvenmiyor. Binalarını ve zeminlerini kontrol ettirebilirler. Bununla ilgili kurumlar var. Her türlü tepkiye de hazırım. Ama elimde zaten bilimsel olarak doğruluk derecesi yüksek olan ve de defalarca kanıtlanan tespitler var. Bu durumda suskun kalamazdım. Bunu hep bilim hem de vicdan kabul etmez. Bilgilerimi akademik yolda dökerek geliştirmek için hazırlıkta yapıyorum. Daha aslında diyeceğim çok şey var ama bu arada şimdilik noktayı koymak istiyorum. Konuyla ilgili hassasiyetiniz içinde teşekkür ediyorum.

 

- Timuçin Özat kimdir? Kısaca bir kendinizden bahsetmenizi isteyeceğim?

 

 

Öncelikle yaşım konusunda haber sitelerinde farklılıklar var. 23 ve 25 diye geçiyor. 26 yaşındayım. Asıl branşım elektronikti. Meslek Lisesinden Elektronik Bölümü mezunu olduktan sonra, yine elektronik üzerinden ZKÜ Alaplı Yüksek Okulu'na gittim ama elektroniği meslek olarak yapmak istemediğimden dolayı okulu ilk sene ve ilk dönem bıraktım. Jeolojine bölümüne çok girmek istedim ancak meslek lisesi mezunu olduğum için önüm tıkalıydı. Ancak yeni çıkan yasaya göre önüm açıldı ve şu sıralarda jeoloji bölümüne girmek için sınavlara hazırlanıyorum. Zaten evde yer bilimleri ve jeolojiyi kitapları içeren küçük bir kütüphanemde var. 

 

- Aslında gazetecisiniz, ama deprem üzerine çalışmalar yapıyorsunuz, aslına bakarsanız birbirine uzak ilgi alanları. Nasıl başladı deprem üzerine araştırmalarınız?

 

Gazetecilik mesleğine isteyerek girdim. Şehir içi ve şehir dışında bir çok seminerlere gittim ve sarı basın kartı sahibiyim. Hala da kendimi eğitmeyi sürdürüyorum. Ancak jeolojiye olan merakım 27 Haziran 1998 yılında Adana'nın Ceyhan ilçesinde meydana gelen 6.3 büyüklüğündeki depremden sonra başladı. O zamanlar 7 sınıfta olmama rağmen lise coğrafya kitapları okuyup özellikle deprem bölgeleri konusunda bilgi edinmeye başlamıştım. 17 Ağustos 1999 Kocaeli ve 12 Kasım Düzce depremlerinde arkadaşlarımın ailelerinden can kayıpları oldu. Bu durumdan çok etkilendim ve bilgi zincirimi genişletmeye başladım.  Tabii 2003 yılına kadar ailemden ve arkadaşlarımdan tepkilerde gördüm. Depremlerle fazla uğraştığım için "deli" bile diyorlardı bana ta ki 2 tahminime şahit olana kadar bunlarda Temmuz 2003 te yaşanan Saros ve Buldan-Denizli depremleriydi. Dönemin Ereğli Kaymakamı da tahminime şahit olup benden detaylı rapor istemişti. Sayın Kaymakamımız Aziz Inci beye 15 sayfalık bir haritalı rapor sunmuştum.

 

 - Deprem ile ilgili bir tahmine varmadan önce ne gibi araştırmalar yapıyorsunuz?

 

 

Sürekli takip isteyen bir durum. Oldukça da baş ağrıtıcı. Kaymakam beye verdiğim raporun yarısı nasıl yaptığımla ilgiliydi. Ama kısaca şöyle özetleyebilirim: Öncelikle geçtiğimiz yıllarda Türkiye genelindeki fay hatlarının davranış modellerini araştırıp bilgi edindim ve elimdeki yerli ve yurtdışı kaynaklı yapılan araştırmaları toparladıktan sonra detay bilgiler edindim ve 30 a yakın bilimsel yöntem ile özellikle Ege ve Doğu Anadolu Bölgelerinde yaşanan orta derece ve büyük depremleri yer = şiddet/ büyüklük/ zaman+olasılık zincirlemesi ile yüksek olasılıklarla tespit ettim.

 

Günlük mikro deprem aktivitelerinin bunda önemli rolü var. Bazı depremlerde verdiğim büyüklüklerdeki ve yerlerdeki ( birkaç km.) sapmaların dışında bugüne kadar 18 tespitten yanılma yaşamadım. 2600 yıllık deprem kayıtlarını taradım. Faylara uygulanan gerilmelerin matematiksel hesaplamaları ve fay davranışlarını da. Aslında bunları uzmanlarımızda biliyor ancak işin içerisinde öyle karmaşık durumlar var ki… Ünlü jeologlarla da görüştüm onlar bende saklı kalsın.

Van |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler