son dakika haberleri

Krem Dizisi Aslı Bir rüya bu aslı ben değil Şarkısı Dinle

oT‘Krem’i ilk bakışta hafife alıp yetişkinler için bir masal, bir dijital çağ Sindirella’sı diye kestirip atmak mümkün.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Krem Dizisi Aslı Bir rüya bu aslı ben değil Şarkısı Dinle
Haber Yorumları
  • Sude 2012-11-12 bence bu aslı çok güzel bir kız larrisa dan bile aslı gobeğine yastık koyuyor =) yuzude boya ve makınallarle

    Haber Tarihi : 06.09.2012  23:03:00 eklendi.

oT‘Krem’i ilk bakışta hafife alıp yetişkinler için bir masal, bir dijital çağ Sindirella’sı diye kestirip atmak mümkün... Bunu hak ettirecek şeyler yapılmadı da değil. Başarılı bir bilimci olma yoluna girse de görüntüsüyle kendi dahil kimseyi mutlu edemeyen Aslı (Duygu Yetiş), intiharın eşiğinden bir ‘postmodern evliya’ eliyle kurtarılır ve yine onun elinden bir mucizevi güzellik kremi alır!..


Yine de böyle vasat sekanslar üzerinden bir çırpıda üstü çizilecek bir çalışma değil ‘Krem’... Evet bir masal, hatta rüya, daha da öte rüyanın içinde bir rüya bu. ‘Çirkin Aslı’, bir başka rüyadan, mucize kremi sürüp periler gibi güzel bir ‘Rüya’ya (Larissa Gacemer) uyanmakta... Ancak her masalın ‘arkeolojisi’ yapıldığında dipte gerçek hayat yatar ki ‘Krem’de de bunu unutmamak gerek.

‘Krem’in gerçeğinde neler var, sıralayalım. Devrin bilim değil ‘filim’ devri olduğu gerçeği var. Zamanın ideal mottosunun “Düşünüyorum, o halde varım” olmaktan çıkıp, “Görünüyorum, o halde varım”a dönüştüğü gerçeği var. Özdemir Asaf’ın dizelerinden beslenerek söylersek, “güzel çirkinliklerle, çirkin güzellikleri değerlendiremeyen” bir insanlık halinin ortaya çıktığı gerçeği var.
Bu gerçekleri işleme yolunda, üniversitenin nasıl piyasaya tabi, şirket mantığına bağımlı hale geldiğini de düşündüren başarılı bir açılış yaptı dizi. Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nü birincilikle bitiren ‘çirkin kız’, kendi makûs (biyolojik) talihini de yenmek istercesine bir ‘güzellik geni’ bulmaya yönelik proje üretiyor! Yaradılış, yani ‘genesis’ten gelen yetersizliği ‘genetik’ yetkinlikle aşma çabası!.. Bilim ve tıbbın günümüzde hayli yoğun mesai harcadığı gençlik-güzellik operasyonlarını da yankılayan nefis bir motif!..

Buradan kurgu, daha da paradoksal düşüncelere götürebilir. ‘Çirkin Aslı’ güzellik geni projesini gerçekleştirmek üzere aradığı mali desteği bulduğu şirketin sahibi Onur’un (Kenan Ece) kalbini zekâ güzelliğiyle çalabilir; ‘Rüya’ olarak da Onur’un sevgilisi, ‘güzel ama kötü’ Sanem’i (Ebru Akel) yeni girdiği sinema filmi işinden edebilir. Aslı’nın nerede bitip Rüya’nın nerede başladığına ilişkin bu masalsı ve eğlenceli karışıklık, yaşadığımız çağda ‘gerçek’le ‘imaj’ın, ‘hayat’la ‘hayal’in nerede başlayıp nerede bittiğine ilişkin psiko-kültürel kafa karışıklığımız üzerine bizi düşünmeye teşvik edebilir. Eh, o zaman âlâ!..

Yani içinde yaşadığımız ‘İmaj Çağı’nın ironik eleştirisini yapsın istiyoruz dizi... Ne bildiğinizin, düşündüğünüzün, olduğunuzun değil nasıl göründüğünüzün kıymet kazandığı bir çağ bu. “Nasıl görünüyorum” sorusu bu çağın dünyasında her şeyden önemli. Dizide Aslı, bu soruya cevaben yıllardır hissettiği acıyı ‘Rüya’ ile kesmeye çalışıyor. Ama ‘İmaj Çağı’nın bu ‘sorunlu soru’suna karşılık onu ‘sorgulayıcı’ mahiyetteki asıl soru, “Bu görünen, ben miyim?”... Diziye umudu arttıran, bu soruya yönelik bir cevap arayışına gidileceği izlenimi. Şarkısına da yansıdığı üzere: “Bir rüya bu// Aslı ben değil//Uyudum, uyudum, uyanamıyorum”...Radikal.


Güncel |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler