son dakika haberleri

JOHANN SEBASTİAN BACH KİMDİR ? MÜZİK HAYATI VE BESTELERİ~magazin haberleri(aktüel)

JOHANN SEBASTİAN BACH KİMDİR, JOHANN SEBASTİAN BACH BİYOGRAFİ , JOHANN SEBASTİAN BACH KİMDİR ESERLERİ NELERDİR, JOHANN SEBASTİAN BACH İN HAYATI , JOHANN SEBASTİAN BACH ANSİKLOPEDİK BİLGİLER,

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
JOHANN SEBASTİAN BACH KİMDİR ? MÜZİK HAYATI VE BESTELERİ~magazin haberleri(aktüel)
Haber Yorumları
  • Zisan 2012-10-19 Aradigim bilgiyi buldum. Teşekkürler.

    Haber Tarihi : 22.06.2011  17:42:00 eklendi.

GAZETEVAN.COM GÜNCEL  HABER SİTESİ

 

JOHANN SEBASTİAN BACH KİMDİR? ESERLERİ ?

 

Johann Sebastian Bach, 1685 yılında Eisenach, almanya da doğdu. Kendini müzisyen bir ailenin içinde bulan Sebastian, ister istemez müziğe ilgi duymaya başladı.

Çok küçük yaşta annesini kaybeden Bach, 9 yaşında da babasının ölümüyle sarsıldı. (Çocukların baba mesleğine devam ettiği bir çağda yaşadığı düşünülerek, Bach’ın da henüz 9 yaşında bir çok enstrumanı çalabildiği tahmin ediliyor.) Anne ve babasının ölümünün ardından Ohrdruf’ta çalgıcılık yapan ağabeyi ile yaşamaya başladı. Bütün vaktini ağabeyinin org'u ile geçiren Bach, bu dönemde kendini oldukça geliştirdi. İyice müziğe merak saran Bach, gençliği ve okul hayatı boyunca Alman müzisyenleri araştırdı.

Georg Böhm, Dietrich Buxtehude ve Johann Adam gibi müzisyenleri dinlemek için uzun seyahatlere çıktı. 1703 yılında Latin Okulunu bitirdi ve Bach ailesinde okulunu bitirebilen ilk O oldu.

Okulun bitmesinin ardından, para kazanmak için Armstad'ta org çalmaya başladı. Daha ciddi, daha fazla kazanabileceği, daha profosyonel bir iş arzulayan Bach, aradığını Mühlhausen’de buldu. Bugün mevcut olan eserlerinden birkaçını bu dönemde yapmasına karşın, burada yaptığı bestelerin büyük bir çoğunluğu kayboldu.

1707'de küçük bir mirasa konduktan sonra kuzeni Maria Barbara Bach ile evlendi. Bu evlilikten 7 çocuğu oldu. Ancak çocuklarının 3’ü çok küçük yaşta hayatını kaybetti.

Bach evliliklerinin 13. yılında dul kaldı. Yaklaşık bir yıl sonra, 11 aralık 1721’de, genç soprano Anna Magdalena Wilcke ile evlendi. Evlendiklerinde Wilke, henüz 17 yaşındaydı. Aradaki yaş farkına rağmen oldukça mutlu bir beraberlik yaşadılar. Bu evlilikten de 13 çocukları oldu. Bütün çocuklarının müzikle ilgilenmesi Bach’ı mutlu ediyordu. Kadınların evin dışına çıkamadığı bir çağda, kızlarının müzikten ekmek kazanmasından gurur duyuyordu.

Bach, hayatı boyunca 1000'in üzerinde beste yaptı. Ancak Günümüze ulaşan eserleri, ikinci evliliğinden olan Carl Phillip Emanuel’in arşivine aldıklarıyla sınırlı kaldı.

Eserleriyle tüm dünyaya nam salan, 20 çocuk babası Johann Sebastian Bach, 28 haziran 1750'de, Leipzig'de öldü.

 

Eserleri

  • Orkestra Eserleri
Altı Brandenburg Konçertosu (1712); dört süit (1721-1736)
  • Konçertolar
En önemlileri şunlardır; Mi majör Keman Konçertosu, Re Majör Keman Konçertosu, La Minör Keman Konçertosu (1720 ve dolaylerı); iki keman için İki Keman Konçertosu (dominör 1730; Re minör 1720); yedi kalvsen konçertosu; üç, iki klavsen için konçerto; iki, üç klavsen için konçerto; bir, dört kalvsen için konçerto (bu konçertoların hepsi 1729-1736 tarihleri arasında Leipzig'de bestelenmiştir).
  • Solist Çalgıları İçin Eserler
Lavta için 2 Süit ve çeşitli parçalar; solo keman için 3 sonat ve 3 partita (1720);keman ve sürekli bas için üç sonat ve füg (1720); keman ve kalvsen için 6 sonat;viyolonsel için 6 süit; violada gamba için 3 sonat; solo fülüt için 1 sonat; fülüt ve sürekli bas için 3 sonat; fülüt ve klavsen için 4 sonat; ayrıca fülüt, keman ve sürekli bas, iki keman ve sürekli bas, iki keman ve sürekli bas için füg'ler, sonatlar; keman ve sürekli bas için 1 süit; keman ve kalvsen için 1 süit.
  • Klavsen (piyano) için eserler
Kromatik fantazi ve Füg; İngiliz Süitleri; Fransız Süitleri; "iyi tampereli klavsen" (birinci defter); küçük prelüd'ler; iki ve üç sesli "Invention"lar (bu eserler 1717-1723 tarihleri arasında yazılmıştır). 6 Partita /1726-1723, Clavierübung, birinci defter); İtalyan Konçertosu; Si minör partita (1735 Clavierübung, ikinci defter). Dört düet "Choralvorspiele" prelüd ve füg, mi bemol majör (1736, Clavierübung, üçüncü defter); Goldberg varyasyonları (1742, Clavierübung, dördüncü defter) ; "İyi tampereli klavsen" (1744, ikinci defter).
  • Ses Eserleri
180 dört ses için armonize edilmiş koral parça (162'si kantat'lara aittir); Noel Oratoryosu (1734); Paskalya Oratoryosu (1736); Johannes Passion (1723); Matthaus Passion (1729); dört sesliden sekiz sesliye kadar 6 motet ve mezmur.

Magazin |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler