son dakika haberleri

Feqiye Teyran İçin Bahçesaray'da Anıldı

Van’ın Bahçesaray ilçesinde il müftülüğü organizesi ile Fakih-i Teyran'ı anma programı düzenlendi

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Feqiye Teyran İçin Bahçesaray'da Anıldı
Haber Yorumları
  • ALİ 2014-06-01 BU HABERİN MANŞETİNİ GAZETE VAN SAYFASINDA GÖRMEK UTANÇ VERİCİ " FEKİYE " NEDİR ALLAH AŞKINA insanların adına saygınız olsun yabancı isim olunca john, helen, jack, jesica .... olunca olduğu gbi yazıyorsunuz ama bi kürtçe isim olunca yazmıyorsunuz !!! NEDEN Feqiyé teyran DİYE YAZMIYORSUNUZ !!!

    Haber Tarihi : 31.05.2014  15:20:00 eklendi.

İlimizin yetiştirdiği önemli şahsiyetlerden biri olan mutasavvıf ve edib Fakih-i Teyran için, il müftülüğünün organize ettiği bir anma programı düzenlendi. Bahçesaray ilçesinde düzenlenen programa Van Valisi Aydın Nezih Doğan’ın yanı sıra İl Müftüsü Nimetullah Arvas, Prof. Dr. Şakir Gözütok, Yrd. Doç. Dr. Ferzende İdiz, M. Halid Sadini ve vatandaşlar katıldı.

 

 

 


Program çerçevesinde ilk önce Fakih-i Teyran’ın kabri ve evi ziyaret edildi. Ziyaret esnasında mevlid-i şerif ve ilahiler okundu. Bahçesaray Belediye parkında düzenlenen anma programı Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Programda bir konuşma yapan Van Valisi Aydın Nezih Doğan, "Kabrini ziyaret ettiğimizde Fakiye Teyran'ın sözlerinin Kürtçe ve Türkçe'sini okuma imkanımız oldu.

 

 

 

Sadece ses uyum açısından baktığınızda bile müthiş bir ahengi yakalamak mümkün. Burada bir alimi, büyük şahsiyeti anıyoruz. Muradımız şu ki onun etrafında bir birlik oluşturalım, kardeşlik ruhu oluşturalım. Birbirimize olan bakışlarımızı kontrol edelim ve birbirimize daha esnek, doğru bakmayı öğrenelim, kardeşliğimizi yeniden inşa edelim" dedi.

 

 

 

 


Konuşmaların ardından din görevlileri Fakih-i Teyran’ın şiirlerini seslendirdi. Ardından il müftülüğü ilahi korosu naat, ilahi ve ney dinletisi sundu. Anma programı çerçevesinde ayrıca “Müküs’te Medrese Geleneği” başlıklı panel düzenlendi. Panelde İl Müftüsü Nimetullah Arvas, Prof. Dr. Şakir Gözütok, Yrd. Doç. Dr. Ferzende İdiz ve M. Halid Sadini tebliğ sundu. Program panelistlere plaket takdim edilmesi ile son buldu.

Bahçesaray |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler