son dakika haberleri

Evde Hasta Bakanlar Emekli Maaşı Ne Zaman Başlıyor? 2012

2012 hasta yakınına emeklilik,evde hasta bakana emeklilik,evde hasta bakanlar emekli,hasta bakanlar emekli olacak,hasta bakanlar sigortalı mı olacak 2012,hasta yakınına bakanlarla ilgili düzenleme,hasta yakınına bakma maaşı,hasta yakınına bakma maaşı nasıl başvuru yapılır,hasta yakınına emeklilik,ha

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Evde Hasta Bakanlar Emekli Maaşı Ne Zaman Başlıyor? 2012
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 07.03.2012  16:07:00 eklendi.

Özürlü ve Yaşlı Yakını Emekli Olabilecek mi?
Yeni uygulamanın ayrıntıları nelerdir? Planlamaya göre evde hasta bakanlar nasıl emekli olacak? Evde bakıma muhtaç yaşlı yakını emekli olabilecek mi? Evinde yakınlarına ve özürlü yaşlılara bakan emekli olabilecek mi? Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, özürlü ya da yaşlı olması gibi nedenlerle anne, baba, çocuk, eş gibi yakınlarının evde bakımlarını yapan ve nedenle çalışamayan kişilerle ilgili önemli bir proje için kolları sıvadı. Yen çalışmaya göre evde hasta bakanlara emeklilik projesine göre yaşlı ve özürlü yakınına kendisinden başka bakacak kimsesi olmayan, bu nedenle bir işe giremeyen ve çalışamayan kişilerden evde bakım yardımı alanlar “sosyal güvenlik” kapsamına alınacak. Evde hasta ve özürlü yakının bakımını üstlenen bu kişilerin emekli olabilmesi için bu kişilerin sigorta primleri devlet tarafından yatırılacak. Özürlü ve yaşlılara evde bakanlara emeklilik uygulamasında ilk etapta evde bakım yardımı alan 362 bin kişinin faydalanması amaçlanıyor. Daha sonra proje kapsamında evde hasta bakanların emekli olma şartlarını taşıyan diğer kişilerde bu uygulama kapsamına alınacak.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından çalışmaları başlatılan evde yaşlı ve hasta bakanlara emeklilik tasarısı ile yeni çalışma ile öncelik yakınlarına baktığı için maddi yardım alan ve sigortası olmayan kişilerde olacak. Evde yaşı ve özürlü hasta bakanlara emeklilik yasası Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın son şeklini vermesi ile birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na sunacak.

Evde Bakım Hizmeti Genişletilerek Hasta Yakınlarına Emeklilik Getirilecek
Uygulama ile amaç 2007 yılında başlayan evde bakım hizmeti uygulaması ile birlikte evde bakım hizmeti yardımı alan özürlü yakınlarının sosyal güvence kapsamına alınması. Evde bakım hizmeti yapan, yaşlı özürlü yakınına bakanlara emeklilik uygulaması kapsamında özürlü, kalıcı hastalığı olan eş, çocuk, anne ve baba gibi yakınlarının bakımını üstlenen ve evde bakım yardımı alan kişilerin sosyal güvenlik sistemine dahil edilmesi yoluyla emekli olmaları sağlanacak. Maddi durumu iyi olmayan ancak yakınlarına baktığı için çalışma fırsatı bulamayan kişilerin sigorta primlerinin devlet tarafından yatırılmasını planlanıyor. Uygulama ilk etapta sayıları 362 bin kişiye varan, evde bakım hizmeti uygulaması ile yaşlı ve özürlü bakıma muhtaç yakınlarına bakan kişilerin aldığı evde bakım aylığı sahiplerini sigorta kapsamına alacak. Daha sonra evde yaşlı ve özürlü bakanlara emeklilik şartlarını taşıyan kişiler için uygulama genişletilecek.

Mevcut uygulamada özürlü veya kalıcı hastalığı olan yaşlı yakınlarına bakan 362 bin kişiye evde bakım hizmeti veriliyor. Bu kişiler hasta bakımı için aylık olarak evde bakım parası adı altında sosyal yardım alıyor. Özürlü yakını olan bir kişinin evde bakım parası yardımından yararlanma şartı olarak ev halkı toplam gelirinin kişi başına düşen kısmının asgari ücretin üçte ikisinin altında olması gerekiyor.

Evde Hasta Bakanlara Emeklilik Uygulaması Ne Zaman Başlayacak
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın son çalışması özürlü ve hasta bakımını üstlenenleri sevindirdi. Peki evde hasta bakanlara emeklilik uygulaması ne zaman başlayacak? Özürlü ve yaşlılar için hazırlanan 2011-2013 yıllarını kapsayan eylem planına göre 9 milyon özürlünün “ağır özürlü” olma şartı aranmaksızın “bakım sigortası” sistemine geçirilmesine yönelik çalışma başlatılmıştı. Mevzuatın tamamlanmasının ardından uygulamanın en geç 2013′te hayata geçirilmesi planlanıyor.


 |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler