son dakika haberleri

BDP Erciş Adayı Diba Keskin İle Röportaj (1.Kısım)

BDP'nin Erciş Belediye Başkan Adayı Diba Keskin GazeteVAN Genel Yayın Yönetmeni Arif Karakaş'a çok özel açıklamalarda bulundu. Röportajımızın 1.Bölümünü yayınlıyoruz

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
BDP Erciş Adayı Diba Keskin İle Röportaj (1.Kısım)
Haber Yorumları
  • zafer dektaş 2015-05-28 Sayın diba başkan erciş te oldugu sürece erciş yilmiyiyacak
  • hayati 2014-01-27 Diba Keskin'e şimdiden başarılar diliyorum seçimde kazanır mı bilemem çünkü ak parti adayını hala açıklamadı ama ak parti Erciş'te çok zayıfladı bunu da gözden kaçırmamak lazım.Eğer Diba abla tüm herkeze Erciş merkeze özellikle ulaşmalı o zaman şansı çok artar.Röportajın ikinci kısmını bekliyoruz
  • kerem serhatlı 2014-01-25 Brez birazıya Diba benim bidiğim kaderiyle erciş doğumlusun zira baban pértaxtan kertise ve vana gitti ama nufus kaydınız malazgırt kutkada olduğu için malazgirt yazılır.gerçi fark etmez ama benimde çok samimi arkadaşım olan babanızın milli davada ercişe çok hizmeti vardır o zaman ercişte demokratların sayısı 10 u geçmezdi rahmetli babanız onlardan bir tanesidi.dilovanıya xwdé li serbe cihévı buheşt be bırazıya delal babanın yolunda abdullahın yoluna devam ettiğn için ji teraserkeftı dixwazım u te pıroz dikim.
  • Ferman 2014-01-25 keşke ak parti de erciş te kadın aday gözterse ama nerede ak parti kadın adaylara sıcak bağmıyor ben bdp kadın aday göstererek doğru yapmış ama oy verme konusunda kararsızım bakalım akparti erciş adayı kim?
  • Ayşe Narlı 2014-01-25 Ben bir seçmen olarak oyumu ak partiye vermeyi düşünüyordum ama fikrim değişti çünkü ercişli biri olarak bu şehri bir kadının yönetmesi gerektiğini düşünüyorum bdp nin kadın adayı diba keskini samimi buluyorum oyumu diba hanıma kullanacam
  • Nuran 2014-01-24 Ak Parti Ercişe kesin gözüyle bakıyor ama artık öyle değil Ercişi adaletli halkla içiçe bir kadının yönetmesi lazım...Diba Hanımı destekliyoruz
  • Mehmet 2014-01-24 Diba Keskin'in kazanacağına inanıyorum çok güzel bir röportaj olmuş gerçekten ikinci kısmını da yayınlayın hemen. Ak Parti Artık Erciş'ten vazgeçsin

    Haber Tarihi : 23.01.2014  03:05:00 eklendi.

Diba Keskin Kimdir?
 

1973 Muş Malazgirt doğumluyum, Babamın imam olmasından dolayı ''Erciş'in Dinlence (Pêrtax) ve Deli çay (Kertîs) Köylerinde ve Erciş merkezde yaklaşık 10- 15  yıl yaşadık. Daha sonra Van merkeze taşındık. Şu an ailem ile beraber Van merkezinde ikamet etmekteyim, evliyim 4 çocuk annesiyim.  Geçmiş tarihlerde HADEP, DEHAP, DTP ve BDP’de mahalle ve köy komisyonlarında yer aldım. 2011 yılında BDP Van İl Yönetim kurulunda yer aldım. Ilımlı ve olumlu paradigmalarından yeni bir doğuş çizgisi olan,''HALKLARIN DEMOKRATİK KONGRESİ’NİN Van'da olan kuruluş çalışmalarında yönetici olarak yer aldım. Yıllardır ''Sivil toplum kuruluşlarında''Çalışmaktayım. Van yerel gündem 21 kadın meclisi yönetimi, Van kent estetik kurulunda gönüllü olarak yer aldım. 

 

-Erciş Belediye Başkanı olma fikri nasıl oluştu? Siz de bunu istiyor muydunuz? Sivil Toplum Kuruluşları mı Sizi Önerdi?

 

Zaten benim içim de böyle bir istek vardı siyaseti seviyorum bu arkadaşların da beni desteklemesi ve teşviki ile bu işi yapabileceğime inandım. Partimiz burada sivil toplum örgütlerine de danışmış kimin aday olmasını istersiniz? Sivil Toplum örgütlerinden de benim ismim ön plana çıkınca ben de aday oldum Partimizde de kabul etti.

 

 

 

 

-Erciş dört kadın aday adayı vardı ve siz aday seçildiniz sizin Erciş için ön plana çıkmanızdaki sebep nedir?


Aday Adaylık döneminde dört arkadaş Erciş’te kaldık çalıştık beraber çalıştık hatta o yüzden de insanlara çok güven verdik. BDP’nin birleştiriciliği ve kadınların birbirini desteklemesi, beraber çalışması yönü ile insanlara çok güven geldi. Benim ön plana çıkmam benim dindar kişiliğimden dolayı Halkın da isteği ve teşviki benden yana olunca parti de beni seçti.

 -Peki, Erciş olması sizin için dezavantaj mı? Bugüne kadar HEP DEP çizgisinden gelen partiler Erciş’te Belediye kazanmadı Beldelerde kazandılar ama Erciş ilçesinde hiç belediye olamadılar bu konuda nasıl düşünüyorsunuz?

 

Ben Erciş’i bir dezavantaj olarak görmüyorum çünkü sonuçta bir seçim nerde olursa olsun çalışma yapmazsanız kazanma ihtimali her halükarda tehlikeye girer ama benim özellikle Erciş’i istememin nedeni babam da orda meslek yaşamına (imamlığa) orada başlamıştı. Babamın da orda çeşitli dönemlerde mücadelesi vardı ben de babamın başladığı yerden başlamak istedim dezavantaj olarak görmüyorum avantajları da çok ama her yerinde kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Fakat ben gerçekten avantajların çok olduğuna inanıyorum

 

 

 

 

 

-Erciş Halkı  BDP Adayı olarak isminizi duyduğunda tepkileri nasıl oldu?

 

Bir şey var sadece ben değil tüm kadın adayların yaşadığı bir şey var? Kadınlar bu görevi yapabilir mi sorusu ön plana çıktı. Ya da kadın adaylar için daha erken diyen yerler, bölgeler var bunun için de Erciş’te var fakat zamanla birbirimizi kabullendik, güvenleri geldi, yapabileceğime güvendiler, inandılar. Şu anda o yönden hiçbir sorun yok ben 5 gün boyunca esnafı gezdim sadece bir yerden kadın yapabilir mi?  sorusunu duydum geneli olumlu bakıyor artık.

 

 

 

 

-Van’ının Büyükşehir olması Erciş’in ve köylerinin de Van ve Erciş için oy kullanması sizin için bir avantaj mı ya da dezavantaj mı?

 

 

 

 

 

Tabi ki avantajdır Van Belediyesinin yaptığı çalışmalar belli Van belediyesinin kendini kanıtlama durumu var köylerin de Büyükşehir’den dolayı oy kullanıyor olması bize de yarıyor çünkü biz de BDP adayıyız. Halk bizim Van Belediyesi ile beraber çalışacağımızı biliyor bu yönden olumludur.

 

 

 

 

 

-Mevcut Erciş Belediyesi ile ilgili bir sorum olacak? Siz Erciş’e gittiniz gördünüz vatandaşın Erciş Belediyesi ile ilgili şikâyeti nelerdir?

 

Erciş Belediyesi, mevcut Belediye Başkanı gerçekten Erciş’i tahrip etmiş yani Erciş’e bir çalışma yapmamışlar daha çok Erciş içinde insanlarda bir tahribata yol açmışlar, güvensizliğe… Yani insanlar artık siyasete le iş başına gelenlere güvenemez olmuşlar.

 

 

Erciş Belediyesi mevcut belediye başkanı ve bazı şahıslar baya körüklemiş çünkü depremden sonra Erciş’te sizin çalışma adına söyleyebileceğiniz hemen hemen hiçbir şey yok sadece TOKİ’lerin var olduğunu görüyoruz onu da hükümet yapmış. Bir de merkez de halka 3 yıl önce söz verilmiş, dükkânı yıkılan esnafa söz verilmiş size konteynerden dükkân açacağız diye bu da yeni yapılıyor. Dikkat çekici olan ise bu dükkânların seçime iki ay kala yapılmaya başlanması. Erciş esnafı gerçekten çok zor durumda.

 

 

 

 

 

-Erciş’te köyler dâhil olmak üzere en çok yakınan kesim hangi kesim ve hizmetin en az gittiği yer, mahalleler neresi?

 

 En çok yakınan kesim esnafı yani ben 15 gündür Erciş’te aktif çalışıyorum en çok yakınan kesim Erciş’in esnafı. Oradaki çoğu esnaf derme çatma barakadan bir dükkân yapmış, vergi levhasını asmış, yapmadığı çalışmanın, satmadığı malın vergisini ödemek zorunda kalmış. Burada normal esnaftan bahsediyorum çok zengin esnaftan bahsetmiyorum.

 

 

Erciş esnafının hali içler acısı gerçekten içim yandı. Yani esnaf akşam eve giderken evine bir şeyler götürebilecek,  ama maalesef götüremiyor. Esnafın sorunlarıyla ciddi anlamda ilgilenmek lazım. Sonuçta bir yerde eğer esnaf mutlu ise halk da mutludur bir şehrin kalkınması esnafı ile olur çünkü bunlar birbirlerini besleyen döngülerdir. Erciş esnafı çok kötü bir durumda, çok dertli bir durumdadır.


 

 

 

 

-Şöyle söyleyebilir miyiz? Seçimlerde en çok etkiyi olumlu olumsuz tepkiyi esnaflar mı verecek?

 

Gördüğüm kadarıyla esnaflar olacaktır.

 

 

 

 

 

-Depremden sonra imar olarak nasıl bir tablo var Erciş’te bize biraz bundan bahseder misiniz?


Erciş yıkık bir ilçe depremden sonra ayağı kalkamamış bırakın ayağı kalkmayı dizlerinin üzerinde bile duramayan bir şehir, bir şehir diyorum çünkü nüfusu 150 civarında bir ilçe buradan mahallelere gelirsek çok kötü durumda olan mahalleler var.

 

Bu mahallelerin başında Yeşilova Mahallesi geliyor suları yok, yolları yok, çamur vs. Belediyenin mevcut yapısından rahatsız olan büyük bir kesim var. Özellikle imar planı Erciş’te 4 defa değiştirilmiş (depremden sonra) ve her defasında bir Ak Partili encümenin çıkarı için ya da belli alanların ticari alan ilan edilmesi için planlar üzerinde inanılmaz şekilde oynanmış. 

 

 

-Mesela Erciş’te bazı Beldeler var bunlardan bir tanesi de Çelebibağı ve BDP Belediyesi. Bu belediye ile mevcut Erciş Belediyesi arasında hizmet diyaloğu nasıl? 

 

Açıkçası pek bir diyalogları yok bunu açık söylemek gerekir Ama şu var Çelebibağı Belde Başkanımız gerçekten çalışmış, hizmet etmiş ama başkanımızda tutuklandı, tutuklanınca da halk ile diyaloğu biraz sekteye uğradı tabi. Ama Çelebibağı’nda hizmet var biz orada 3 kere kadın toplantısı yaptık ki kadınlar bu konu da çok duyarlıdır.

 

 

Kadınlar şöyle dedi: Evet hizmet var ama belediye başkanımız tutuklandığında bizim belediye ile olan ilişkilerimiz de bir kesilme yaşandı yani onlar duygu olarak bir sıkıntı yaşıyorlar ama hizmet olarak şunu da söyleyebilirim gayet iyi hizmetler yapılmış.

 

 

 

 

 

-Van Belediyesi için belli kesimler tarafından şu iddia edilir Van belediyesi kendi tabanın olduğu yerlere hizmet götürüyor ama az oy aldığı mahallelere fazla hizmet götürmüyor buna benzer bir iddia Erciş’te var mı?

 

 

 

 

 

Gözlemlediğim kadarıyla Erciş’te hiçbir mahalle doğru düzgün hizmet almamış hiç kimsede şunu demiyor bu mahalleye özellikle hizmet gitmiş ama şu söyleniyor depremden sonra gelen yardımlar yandaş ailelere verilmiş şu an Erciş’te en çok konuşulan konu budur. Yani depremden sonra bazı büyük aileler bu yardımlardan nasiplenmiş ve bu durumda halk arasında tepki ile karşılanıyor.


 

-Erciş Halkı Depremden dolayı gelen yardımlar hakkında, bu yardımları dağıtılması hakkında ne düşünüyor?
Ben 10’uncu ayın 28’inde başvuru yaptım ve 10 gün sonra da Erciş’e gittim ve orada en çok duyduğum cümlelerden biri şudur:  Erciş depremzede oldu bazı şahıslar DEPREMZADE oldu. Yani gelen yardımlar Erciş’in halkına, Erciş ilçesine yansımamış ki Erciş’e sadece Devlet tarafından yardım yapılmadı başka devletler, çeşitli STK’lar ve bir bütün olarak Türkiye halkı yardım gönderdi. Fakat bu yardımlar yol su elektrik şehirleşme olarak Erciş’e yansımamış. Gerçekten halkımız soruyor Erciş'e gelen yardımlar nerede?

 

 

 

 

 

-Ak Parti Erciş’te aday belirlemek için anket yaptı ya da yapıyor Ak Parti Erciş’te kesinlikle kazanmak istiyor ama diğer yıllara göre de daha zor bir seçim olacağını görüyorum Ak Parti için, size göre Erciş’te tablo nedir?

Ak Parti Erciş’te zorlanacaktır diğer yıllara göre çok zorlanacak bunu rahatlıkla söyleyebilirim.  Erciş’te deprem sonrası yaşananlar, yapılanlar halkta çok kötü bir izlenim bıraktı hatta çok büyük bir tahribata yol açtı. Ak Partinin Erciş’te saygınlığı zedelenmiş durumda temiz siyaset yapılacak bir yer olarak görülmüyor. Maalesef mevcut Erciş Belediyesi halk tarafından talancının, vurguncunun yeri olarak görülüyor. Aslında Ak Partinin içinde yer alan kişilerde bunu çok çok iyi biliyor ve bence bunun farkındalar. Barış ve Demokrasi Partisi Erciş’te bariz bir fark ile önde bunu samimiyetle söylüyorum. Neden önde:  “Bütün halkta olan şu bir şey var biz yıllardır oyumuzu belli ailelere verdik son seçimde de yine Ak Partiyi tercih ettik, inandık ve maalesef çalışma yok, gerçekten çalışma yok gelin Erciş’te hiç halkla konuşmayın, Erciş’in sokaklarını gezin o zaman Erciş’in kendisi size derdini söyler.”

 

 

 

 

-Erciş Belediyesinin Bütçesi ile ilgili bir bilginiz var mı? Ya da gelen bütçe nasıl kullanılmış neler yapılmış?
Gelen ödenek ne ister 500 trilyon olsun, ister 100 trilyon olsun isterseniz 10 trilyon olsun, ne kadar olursa olsun bütçesi, bu ilçeye hizmet namına hiçbir şey yapılmadığı için… Bu bütçenin farklı yerlerde kullanıldığını herkes düşünüyor. Yani hizmet adına küçük bir şey olsa tutacak bir şey olacak yani meblağ önemli değil önemli olan çalışma yapılmamış gelen meblağın farklı yerlerde kullanıldığı düşüncesi halkın içerisinde inanılmaz derecede mevcuttur öyle de görünüyor.

 


Röportaj'ın ikinci kısmında BDP'nin kadına bakışını, Diyarbakır'daki toplantının ayrıntılarını,Diba Keskin'in projelerini aktaracağız. 

 

 

RÖPORTAJ'IN İKİNCİ KISMINI OKUMAK İÇİN TIKLA

 

 

 

 

Kaynak: www. GazeteVAN.com

 

Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz kullanılamaz 

 

 

 

 

 

 

 

Erciş |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler