son dakika haberleri

Deprem Bilimci Ahmet Ercan Van'daki son depremi değerlendirdi

GazeteVan deprem uzmanı Prof.Dr. Ahmet Ercan’a dün Van’da yaşanan depremi ve deprem hareketliliğinin ne kadar sürmesini beklediğini sordu.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Deprem Bilimci Ahmet Ercan Van'daki son depremi değerlendirdi
Haber Yorumları
  • öner 2011-12-01 sagı deyer hocam ben van halkı olarak arçılar hariç 3 büyük deprem yaşadım ve şu an çok tedirginliyim vede çok korkuyorum sizin vana gelip yerinde incele yapmanız için elimizden ne gelirse yapmaya hazırız ve ayrıca bi devletimizin bunu üstlenmesi lazım çadırda bile rahat uyayamıyoruz 1 aya aşkındır insanlar banyo dahi yapamıyolar imkanı olanlar vede torpili olanlar memleketi terk edip başlarını sokacak bir yerler buldalar şu an vanda yaklaşık 4 bine yakın insan bulunmakta vanın nuffusu yaklaşık 1 milyon şuan yüzde 60 şehiri terk etmiş ve bizde sizlerden gelen haberleri takip ederek ona göre yaşam mücadelesi veriyoruz sizden tek isteyimiz gelip vanda inceleme yapmanızdır
  • vanlııııı65-65 2011-12-01 ahmet bey sende yerel yönetimi hemen suçlamaya çalışıyorsun. yerel yönetim ne yapsın. kıriz masası toplantısına alınmıyorsa yetkileri elinden akp ve vali tarafında alınıyorsa her yönde engelerle karşılaşıyorsa suçlayamasınız beledyeyi biz van halkı olarak görüyoruz. doğu ve güney doğu beledyelerinin van beledyesine gelen yardımları vali efendi el koyuyorsa tek suçlu akp ve validir vali insanları bilerek bayram otelinde enkaza gömüyorsa utanmazsanız suçlu suçlu beledye diyeceksiniz.depolardaki yardımları akp vali yandaşları talan edip sonrası depoları yakıyorsa bunundamı suçluları beledyemi diyecesiniz van halkı ayleleri parçalanıp her biri bir tarafa atılıyorsa , bebekler naylon çadırda donuyorsa. insanlar çadırlarda yanıyorsa gelen yardımlarla 3 tane van yapılacak paralar ortadan kayboluyorsa. bir ülke bir şehire yaşıyan vatandaşına bakamıyorsa demeki o ülke bitmiştir rizenin bir ilçesinde selde 12 vatandaş hayatını kaybediyor başbakan afet ilan ediyor. vanda 700 yakın vatandaş ölyor ayrıca hergn şehir salanıyor nerdeyse sağlam bina kalıyor vanda. başbakan halen afet ilan etmiyor başbakan daha kaç bin kişinin ölümünü bekliyor size soruyorum ayrımcılık değilde nedir bir başbakan bu kadarmı ayrımcı olur.bekir beye yetki verilmiş olsaydı inanıyorum validende akp li vekilerdende daha iyi bu yaraları sarardı. van halkı olarak bekirbeyin dürüstlüğünü görüyoruz sakın çamur atmayın yoksa o çamura sizde batarsınız.allahtan korkun el insaf, vali beyin geçmişini merak edenler kocaeli halkına sorsun. vali beye soruyorum depo sorumlusu yaptığı baki beyle sadece halı deposunda kaçtane halı açıklar vardı diğer depolar hariç. niçin depolar yandığı ortaya çıkar
  • Namık Ant BENSON 2011-12-01 Yaşanan depremler karşısında yapılan ferdi açıklamalar bilim adamlarımızın reklamından öteye gitmemektedir. Yapılan açıklamaların bir bilimsel komisyon tarafından yapılmasını internet aracılığı ile teklif ediyorum.
  • Hüsamettin ŞENER 2011-12-01 Sadece yerel yöneticilerle iş bitmez. İtalya Başbakanı Sayın BERLUSCONİ gibi sismikcileri ve sismik kartelleride mahkemeye vermek gerekli. Niye bilemediniz diye... Dünyayı sömürdüğünüz halde sismik verilerden yola çıkmanın çağdışı geri teknoloji ile depremler önceden blinemez.
    ÜSTÜN TEKNOLOJİM VE BİNLERCE BULUŞLARIMLA 3006. SON ENDONEZYA FAY HATTI BOYU DEDİĞİM UC NOKTA PAPUA YENİ GİNEDE GERÇEKLEŞMEYE BAŞLADI 6.4 İLE BİLDİRDİKTEN İKİ GÜN SONRA. VAN DEPREMLERİDE YİNE 4.5 CİVARLARINDAKİ DEPREMLERLE SÖNÜMLENECEK.
    www.depremerkenuyari.com

    Haber Tarihi : 30.11.2011  19:43:00 eklendi.

 

 

 

Sorularımızı büyük bir içtenlik ve samimiyetle yanıtlayan Ahmet Ercan, Van’daki fay hareketliliğinin devam ettiğini ve 8 ay kadar depremlerin devam etmesini bekledğini söyledi

 

 

Van’daki depremi anlamak için Van’da olmak gerekir. Deprem Vanlıları korkuttu deyince insanların ne olduğunu tam olarak anlayamıyorlar. Ben Van’da depremden sonra kaldığım zamanlarda 3 şiddetli artçı depremi hissettim ve bu depremin hissettirdiklerini iyi biliyorum." diyen Ahmer Ercan bugün yaptığı basın açıklamasında Van'la ilgili şu görüşlerine yer verdi:

 

 

"29 Kasım’daki  deprem 23 Ekim 2011’de olan Mw=7,2 büyüklüğündeki depremin bir artçısıdır. Artçı depremlerin, ilk depremin gerdiği 70 km yarıçaplı bir alanda  9 ay sürmesi (Haziran 2012’e dek) beklenmektedir. 23 Ekim’den beri bölgede, M>5’den büyük olan artçı deprem sayısı 12’yi bulmuştur. 7,2 lik bir depremin artçılarının 6,0’a varması bile şaşırtıcı olmaz. Artçı depremlerin gerek sayısı, gerekse büyüklükleri geçen süre içinde azalarak sürmektedir. Durum olağan gidişindedir. Ancak arada bir orta büyük bir depremle gerginlik boşalması beklenmedik bir durum değildir. Odak dağılımına bakıldığında,  göreceli büyük depremlerin sığda yer aldığı açıktır.”

 

Teknik olarak Van'da genelde salınım lı bir düşüş egemen olduğunu ifade eden Ahmet Ercan, "Bu depremler arada büyük depremlerle sıçrama göstermektedir.  Bu düşüm 8 ay daha azalarak düşecektir." dedi.

 

VAN’DA YERİNDE İNCELEMELER YAPMAK GEREKİYOR

 

 

 Van’daki fay hareketliliğini anlamak için yerinde inceleme yapmak gerektiğini söyleyen Ahmet Ercan, Van Depremi’nin 3-4 ay önce Van Gölü’ndeki çıkan baloncuklar ve bazı hareketlenmelerle geliyorum dediğini belirtti.

 

 

Yeni Van için kurulan zeminler sizce uygun mu sorusuna Ahmet Ercan’ın cevabı şu şekilde oldu: “Seçilen yerlerden biri Kevenli ve dünkü depremin merkez üssü Kevenliydi. Seçilen 3 yerin zeminlerinin incelenerek son kararın verilmesi gerekiyor. Davet geldiği takdirde, Van’daki hareketlerin ne olduğunu ve Van’da bundan sonraki hareketliliği kesitrebilmek için orada olup, inceleme yapmamız gerekiyor. Böyle bir davet geldiği takdirde Van’a gelerek inceleme yapabilirim.” Dedi.

 

 

 VAN DEPREMİ SOSYAL HAYATIMI BİTİRDİ

 

 

 Van depremi sonrası yüzlerce telefon aldığını, bugün 10’dan fazla Vanlının kendisini arayarak, “Hocam Van’da ne bekliyorsunuz?” diyerek sorduğunu belirterek, “İnsanlar tedirgin. Deprem korkutur ve Van’da da korkutuyor. Ben şu anda da siz aradığınızda Van’da ne olacağına dair hesaplamalar yapıyorum. Kandilli’den aldığım veriler üzerinden Van’daki deprem hareketliliğinin ne olduğunu anlamaya çalışıyorum. Van depremi sonrası sosyal hayatım bitti. Bütün günlerimiz Van depremiyle ilgili çalışmalarla geçiyor” Dedi.

 

 

 ERÇEK GÖLÜ’NDE DETAYLI İNCELEME GEREKİYOR

 

 

Geçtiğimiz günlerde Erçek Gölü’nden gelen patlama seslerinin ne olabileceğini sorduğumuz Ahmet Ercan, “Bu patlamaların olduğu Çomaklı Köyü’nün bulunduğu bölgede depremcikler oluşuyor ve orada bir depremcik oğullaşması var. Orada neler olduğunu anlamak için yerinde inceleme yapmak gerekiyor. Bu konuda da imkanlar sağlandığı takdirde Van’a gelip inceleme yapmaya hazırım.” Dedi.

 

 

 VAN’DA BÜYÜK BİR İŞ BAŞARILDI

 

 

Ahmet Ercan 7.2’lik deprem sonrası Van’da yürütülen kurtarma ve yaraları sarma çalışmalarının büyük bir başarı olduğunu belirterek, “Kalıcı konutlarla ilgili çalışmalar başladı. 18 ayda konutların bitirilerek Vanlılara teslim edilecek. Bunlar kolay işler değil. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu işin üstesinden iyi geliyor.” Dedi.

 

 

 DEPREMİN SİYASETİ OLMAZ

 

“Van’da deprem olduktan sonra siyasetçiler Van’a giderken niye yanlarında bir deprem bilimci götürmediler?” diye soran Ahmet Ercan, depremin siyasetinin, sağcısı solcusunun olmadığını belirterek, bunun bütün toplumun bir araya gelerek bu tür felaketleri aşabileceğini belirterek, en büyük suçlu olarak yerel yönetimlerini gördüklerini belirterek, görevlerini yerine getirmeyen belediyelerler ilgili önümüzdeki günlerde “Cinayete Teşebbüs” ettikleri gerekçesiyle dava açma hazırlığında olduklarını söyledi.

 

GAZETEVAN

 

Van |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler