son dakika haberleri

Cezasızlık Sınır Ölümlerini Arttırıyor

Van'ın İran sınırında bulunan Özalp, Saray, Çaldıran ve Başkale ilçelerinde kaçakçılık yaptıkları gerekçesiyle 12 yıl boyunca 43 kişi Türkiye veya İran askerleri tarafından öldürülürken, 85 kişi ise yaralandı.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Cezasızlık Sınır Ölümlerini Arttırıyor
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 31.12.2014  14:07:00 eklendi.

Sınırdaki yaşam hakkı ihlallerini değerlendiren Van Barosu Başkanı Murat Timur, yaşam hakkı ihlallerine karşı yargıdaki cezasızlık durumunun ölümleri arttırdığını söyledi. 

İran ile sınırı olan Van'da, 12 yıllık AKP iktidarı boyunca sınırda Türk ve İran askerlerinin ateş açması sonucunda 43 kişi yaşamını yitirirken, 85 kişi ise yaralandı. Van Barosu, 2002 ve 2013 yılları arasında Van sınırında yaşanan yaşam hakkı ihlallerinin, Van Valiliği ve İçişleri Bakanlığı'nın verdiği verilerden daha fazla olduğuna dikkat çekerken, sınırda meydana gelen yaşam hakkı ihlalleri ile ilgili 12 yılda sonuçlanmış bir davanın olmadığına işaret edildi. 


Yargı sınırdaki ölümleri görmüyor


İran sınırında bulunan Özalp, Saray, Çaldıran ve Başkale ilçelerinde "Kaçakçılık" yaptıkları gerekçesiyle her yıl onlarca insan öldürülürken, yaşam hakkı ihlallerine ilişkin cezasızlık durumu ise adeta ölümleri daha da artırıyor. 14 Mart 1937 tarihli Tahran Antlaşması gereğince yaşanan ölüm olaylarında tazminat verilmesi, sınır görevlilerinin cezalandırılması ve uyarılması hususlarını içermesine rağmen; bugüne kadar herhangi bir işlem yapılmadığı belirtiliyor. Yine AİHM'in İran sınırında, sağır olmasına rağmen "dur" ihtarına uymadığı için askerlerin açılan ateş sonucu yaşamını yitiren Haşim Beyazgül için verdiği, "Askere verilen geniş yetkiler nedeniyle ölümün gerçekleştiği" tepsisine rağmen Türkiye şu ana kadar bir adım atmadı. Bir diğer örnekte ise yaşanan hak ihlalline ilişkin soruşturmaya izin dahi verilmedi. Özalp (Qelqelî) ilçesi Yukarı Turgalı (Axurka Jorî) köyünde 26 Haziran 2010 tarihinde gittiği İran'dan dönen 2 çocuk babası İslam Kesici (26), sınırı geçtikten sonra vurularak öldürülmesi üzerine askeri savcılığın Genelkurmay Başkanlığı'ndan istediği soruşturma izni verilmedi. Sınırdaki yaşam hak ihlallerini değerlendiren Van Barosu Başkanı Murat Timur, yaşam hakkı ihlallerine karşı yargıdaki cezasızlık durumunun ve askere verilen aşırı yetkinin ölümleri artırdığını söyledi.


'Cezasızlık durumu ölümleri arttırıyor'


Kürtler arasında çizilmiş suni sınırların Kürtler çoğunlukla dikkate alınmadığını ve yıllardır bölge insanının akrabaları ile sınır ticareti yaparak, geçimini sağladığını belirten Timur, silahlı kuvvetlerin zaman zaman bu ticareti yapanlara çok sert davrandığını ve bu tutumun ise ölümlerle sonuçlandığını belirtti. Kürtlerin "Kaçakçılık" yaptıkları gerekçesi ile 33 kurşun olayından Roboski katliamına dek hep sınırda öldürüldüğünü hatırlatan Timur, yaşanan bu yaşam hakkı ihlallerine karşı yargıdaki cezasızlık durumunun ölümleri daha da arttırdığına işaret etti. 

'AİHM kararları uygulanmıyor'


Askere verilen geniş yetkilerin ölümleri arttırdığına dikkat çeken Timur, çoğu kez askerin bu yetkiyi keyfi olarak kullandığını ve bu durumun bir çok kez insanın yaralanmasına ya da ölmesine sebep olduğuna vurgu yaptı. Timur, askerin bu keyfi tutumuna yargıdaki cezasızlık durumunun da eklenmesiyle ölüm oranların daha da arttığını belirtti. Askerin, "Ne de olsa ceza almıyoruz" algısı ile hareket ettiğini, devletin ise bu algıyı yıkmak için hiçbir hukuki adım atmadığını söyleyen Timur, "Türkiye ilişkin AİHM'e taşıdığımız bir davada 1978 Kaçakçılık kanunu ile ilgili bir saptaması var, Bu yasanın yaşam hakkının rafa kaldırdığı, insan odaklı olmadığı yönünde bir tespiti vardı. Daha sonra değişen yasalarda ve günümüzde yürürlükte olan yasalarda da bu keyfilik yine devam etmektedir" diye konuştu.


'33 Kurşun failleri yargılansaydı Roboski yaşanmazdı'


"Eğer 1940'lı yıllarda gerçekleşen 33 Kurşun olayı adaletle sonuçlanmış olsaydı ve sorumlular yargılansaydı Roboski olmazdı" diyen Timur, yargıdaki cezasızlık kültürünün ortadan kaldırılması gerektiğine işaret etti. (DİHA)

Van |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler