son dakika haberleri

Van TSO'dan genç mucite patent desteği

Van İpekyolu Fen Lisesi Öğrencisi Birhat Turğut tarafından projelendirilen Emniyet Kemerli Asansör Buluşu Van Ticaret ve Sanayi Odasının da destekleri ile Türk Patent Enstitüsü tarafından onaylanarak, faydalı model olarak kayıtlara geçti.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Van TSO'dan genç mucite patent desteği
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 12.01.2017  11:35:00 eklendi.

Evlerde, İşyerlerinde vb. her yerde güvenle kullanılan asansörlerde çelik halatların aşırı ısınmalarından dolayı kopmalarıyla, asansörün zemine ani ve hızlı düşüşünü önlemeyi sağlayan buluş tescillendi.


Konu hakkında açıklama yapan Birhat Turğut, 8.sınıfta Teknoloji ve Tasarım dersleri vardı. Bu derslerde Hocalarımız bizlere proje hazırlamamızı ve hazırlanan projeler içerisinde en iyi projenin TUBİTAK Bilim Fuarında sergileneceğini söyledi. Bende Emniyet Kemerli Asansör projesini hazırladım ve projem hocam tarafından kabule edildi ve ilk prototip ürünü hazırladım. Hazırladığım proje TUBİTAK fuarında sergilendi. Proje katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü. Bu ürünün patentini almak için Van Ticaret ve Sanayi Odasından destek istedim. Onlarda projemin patentinin alınması için ilgili kurumlar nezdinde girişimlerde bulundular ve her zaman yanımda oldular. Değerli Hocam Oktay Tunç’a ve Van Ticaret ve Sanayi Odası’na teşekkür ediyorum dedi.


Ömer Turğut ise bugüne kadar çocuklarımın eğitimi için hiçbir şeyi esirgemedim. Oğlumun bu projesinin kabul görmesi ve tescillenmesi beni gururlandırdı dedi. Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu başkanı Necdet Takva ise Oda olarak bu tür çalışmalara imza atan kardeşlerimizin yanındayız. Böylesine önemli çalışmaların hayata geçmesi ve günlük hayatımızda kullanılan üretimlere dönüşmesi bizleri umutlandırıyor ve gururlandırıyor dedi.

 


Van |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler