son dakika haberleri

Van'da Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Eğitimi

Van'da Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Eğitimi düzenledi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
 Van'da Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Eğitimi
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 11.05.2017  16:06:00 eklendi.

Aile İçi Şiddetle Mücadele Projesi çerçevesinde başlatılan, kadına yönelik şiddet konusunda farkındalık yaratmak ve kamu kurumlarında çalışan sağlık personellerinin daha etkin ve bilgili hale gelebilmesi amacıyla Müdürlüğümüz Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şubesinde görev yapan Psikolog Emine Bayraktar ve Sosyolog Osman Turğut tarafından Kurumumuz Eğitim Salonunda 08-11 Mayıs 2017 tarihleri arasında Müdürlüğümüz çalışanları ile Toplum Sağlığı Merkezlerinde görev yapan Sağlık personellerine Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Eğitimi düzenlemiştir.


Konu hakkında açıklamada bulunan Van Halk Sağlığı Müdürü Dr. Yakup İmren: Kadına yönelik şiddet, başta yaşama hakkı olmak üzere tüm diğer insan hak ve özgürlüklerinin ihlalidir. Bu şiddet, kadın - erkek arasındaki toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin bir sonucu olarak ortaya çıkan, önemli bir halk sağlığı sorunudur. Her ne kadar şiddet denildiğinde akla ilk gelen şey fiziksel şiddet olsa da; kadınlar cinsel, psikolojik ve ekonomik açıdan da şiddete maruz kalmaktadır.’’ Dedi.


Dr. İmren; "Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Bildirgesi”nde kadına yönelik şiddet, "ister kamusal isterse özel yaşamda meydana gelsin, kadınlara fiziksel, cinsel, psikolojik acı veya ıstırap veren ya da verebilecek olan cinsiyete dayalı bir eylem uygulama ya da bu tür eylemlerle tehdit etme, zorlama veya keyfi olarak özgürlükten yoksun bırakma” şeklinde tanımlanmaktadır.


"Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Projesi” kapsamında kadına yönelik şiddet konusunda verilen hizmetlerin kalitesinin iyileştirilmesi amacıyla hizmet sunanların bilgi, beceri ve davranışlarının gelişmesini sağlamak için "Kurum Çalışanlarımız ve 13 Toplum Sağlığı Merkezi Çalışanlarımıza yönelik Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Eğitimi” düzenlenmiştir 4 grup halinde düzenlenen eğitime toplam 194 sağlık personeli katılımı sağlanmıştır.


Kadın |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler