son dakika haberleri

Ceza Mahkemesinde Uzlaşma Nasıl Olur?

Ceza mahkemeleri kişilerin özgürlükleri ile direkt olarak bağlantılı olan ve hukukun en temel kararlarının alındığı mahkemelerden birisi olarak bilinir. Haliyle ceza mahkemesinde görülen davalar da kişilerin için daha önemli bir hale gelir.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
 Ceza Mahkemesinde Uzlaşma Nasıl Olur?
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 23.10.2018  18:42:00 eklendi.

Ceza mahkemeleri kişilerin özgürlükleri ile direkt olarak bağlantılı olan ve hukukun en temel kararlarının alındığı mahkemelerden birisi olarak bilinir. Haliyle ceza mahkemesinde görülen davalar da kişilerin için daha önemli bir hale gelir. Bu yüzden de mahkeme sürecinin başından sonuna kadar bir ceza avukatı ile çalışması tavsiye edilir. 

Uzlaşma konusundaki en temel sorulardan birisi ise hangi konularda uzlaşma sağlayabilirim oluyor. Bu konu ise tamamen tarafların isteklerine bağlı. Maddi veya manevi her konuda uzlaşma sağlanabilir. Ayrıca hukuk kuralları çerçevesi dahilinde mağdur taraf suçlu kesimden dilediğini talep edebilir.

 

İkinci soru ise uzlaşma sağlandıktan sonra ne olacağı konusunda oluyor. İşin en kritik noktası da burada oluşuyor. Uzlaşma sağlandıktan sonra belirlenen yükümlülükleri suçlu taraf yerine getirdikten sonra açılan ceza davası düşer. Bu da kişilerin en fazla tercih ettiği şeylerden birisi. Çünkü olası bir hapis cezasından bu yol ile kurtulma şansına sahip oluyor.

 

Bir diğer soru ise karşı taraf ile nasıl uzlaşabilirim oluyor. Uzlaşma talebi için kişilerin Cumhuriyet savcısı, hakim ya da kolluk görevlilerine başvuru yapması gerekiyor. Bu noktada ise haklarınızın tam anlamıyla korunabilmesi adına profesyonel bir ceza avukatı görüşü almanızda yarar var. Ek olarak uzlaşma sonrası süreçte Cumhuriyet savcısının gözetimi altında işler. Yani herhangi bir şekilde uzlaşma şartlarının çiğnemek söz konusu olamaz.

 

Siz de ceza mahkemesinde açılmış ya da açmak istediğiniz davalar için Mercantaş Hukuk Bürosunun ceza hukuku konusundaki uzman ankara ceza avukatı kadrosu ile iletişime geçebilirsiniz. Ek olarak avukata soru sor seçeneği ile de ankara avukat ekibine aklınıza takılan sorularınızı iletebilirsiniz.

 

 


A-Haber |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler